नेपाल प्रहरीको २८औं आईजीपीमा शैलेश थापा क्षेत्री


 


काठमाडौं । सरकारले एआईजी शैलेश थापा क्षेत्रीलाई नेपाल प्रहरीको २८औं महानिरीक्षक (आईजीपी) मा बढुवा गर्ने निर्णय गरेको छ । आज (मंगलबार) अपरान्ह बालुवाटारमा बसेको मन्त्रिपरिषद बैठकले थापालाई आईजीपीमा नियुक्ति गर्ने निर्णय गरेको हो ।

प्रहरी नियमावलीको परिच्छेद ४ को बढुवा सम्बन्धी व्यवस्थाको दफा ४१ अनुसार थापाको बढुवा गरिएको हो । प्रहरी अतिरिक्त महानिरीक्षक मध्येबाट ज्येष्ठता, कार्यकुशलता, कार्यक्षमता, उत्तरदायित्व बहन गर्न सक्ने क्षमता, नेतृत्व प्रदान गर्न सक्ने कुशलतालगायतका आधारमा थापालाई बढुवा गरिएको बताइएको छ ।

थापाले २०४९ सालमा प्रहरी निरीक्षकबाट सेवा प्रवेश गरेका हुन् । आफ्नो ब्याचबाट उनी १ नम्बरमा रहँदै आएका छन् । शक्तिकेन्द्रहरुको चर्को दबाबकाबीच एसएसपीबाट डिआईजीमा बढुवा गराउँदा तत्कालिन आईजीपी सर्वेन्द्र खनालले थापालाई पहिलो वरियतामा राखेका थिए । जसका कारण उनी अहिले सहजै आईजीपीमा बढुवा हुन सफल भए ।

आईजीपी ठाकुरप्रसाद ज्ञवालीले ३० वर्षे सेवाहदका कारण भोली (असार २४ गते) अनिवार्य अवकाश पाउँदैछन् ।

आईजीपीका लागि दुई जना दाबेदार रहेका थिए । डीआईजीबाट एआईजी बढुवाको वरीयतामा १ नम्बरमा बढुवा भएका एआईजी तारणी लम्सालले पनि आईजीपी ज्ञवालीसँगै अवकाश पाउने भएपछि उनीपछिका थापा र हरी पालमध्येबाट सरकारले थापालाई नै आईजीपी बनाउने निर्णय गरेको हो । नयाँ आईजीपीको कार्यकाल २०७९ वैशाख १७ गतेसम्म रहन्छ ।

हाल थापाले मानवश्रोत एवम् प्रशासन विभागको नेतृत्व सम्हालेका छन् भने पालले कार्य एवम् अपराध अनुसन्धान विभागको नेतृत्व सम्हालेका छन् ।

आईजीपी नियुक्तिमा यो पटक भने अलि फरक दृष्य देखियो । उनीहरुबीच विगतका प्रतिस्पर्धीजस्तो अस्वथ्य लडाइँ देखिएन । उनीहरु दुबैले आफूहरुमध्ये जसलाई आईजीपी बनाए पनि मिलेर अगाडि बढ्ने यस अघि नै बताइसकेका थिए । यद्यपी पाल पनि संगठनभित्र अब्बल अधिकृतका रुपमा चिनिन्छिन् ।

प्रकाशित मिति: २३ असार २०७७, मंगलबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्