Deshko News
१८ आश्विन २०८०, बिहिबार

कोरोना नयाँ प्रजाति बिए २.८६ : विश्वभरि चासो र सतर्कताकाठमाडौं, भदाैं ६
अत्यधिक उत्परिवर्तनसहितको कोभिड–१९ को नयाँ भेरियन्ट बिए २.८६ विश्वभरि फैलिन सक्नेमा चिन्ता र चासो बढेको छ।

तीन महादेशमा देखिएको यो भेरियन्टले सन् २०२१ को सुरुमा दक्षिण अफ्रिकामा देखिएको तथा केही समयमै विश्वभर फैलिएको ओमिक्रोन भेरियन्टको संस्मरण गराएको छ।

वैज्ञानिक जर्नल ‘नेचर’का अनुसार केही सीमित संक्रमितमा यो भेरियन्ट इजरायल, डेनमार्क, बेलायत र अमेरिकामा देखिएको छ। विश्व स्वास्थ्य संगठनले यो भेरियन्टलाई नजिकबाट ‘निगरानी’ गरिरहेको जनाएको छ। वैज्ञानिकले यो भेरियन्टका सम्बन्धमा अनुसन्धान थालिसकेका छन्।

गत साता मात्र विश्वका विभिन्न प्रयोगशालाले बिए २.८६ भेरियन्ट (प्रजाति) पत्ता लगाएका हुन। यो हालसम्म देखिएका अन्य भेरियन्टभन्दा फरक छ। यो प्रजातिको भाइरसको स्पाइक प्रोटिनमा कैयन परिवर्तन देखिएको छ। स्पाइक प्रोटिनले शरीरका स्वस्थ कोषिकामा भाइरस प्रवेश गर्न सहजीकरण गर्छ र यो संक्रमणको पहिलो चरण हो। यही कारणले वैज्ञानिक यो प्रजातिलाई लिएर सतर्क र चिन्तित बनेका हुन्।

सन् २०१९ को अन्त्यदेखि सुरु भएको कोभिड–१९ महामारीका विभिन्न लहर आइसकेको, अधिकांश मानिसले खोप तथा बुस्टर खोप लगाएका कारण प्रतिरक्षा प्रणाली यसअघिको भन्दा अत्यधिक रहेकाले नयाँ भेरियन्टले ओमिक्रोनले जस्तो प्रभाव नपार्ने अनुमान वैज्ञानिकको छ। तर, यो भेरियन्ट सुरुवाती चरणमा भएकाले केही भन्न नसकिने वैज्ञानिक बताउँछन्। नागरिक दैनिकबाट

प्रकाशित मिति: ६ भाद्र २०८०, बुधबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
           
सामाजिक संजालमा हामी
सूचना विभाग, दर्ता प्रमाणपत्र नं. ३८६/०७३-७४
सम्पर्क
देशको मिडिया प्रा.लि. काठमाडौँ, नेपाल
इमेलः [email protected]
सिधा सम्पर्क : ९८५२०५२२००
           
संस्थापक / प्रधान सम्पादक : ध्रुव सुबेदी
     
           
facebook
© 2023 Deshko News