चीनको वुहानमा नयाँ कोरोना संक्रमित भेटिएपछि फेरि लकडाउन


 


एजेन्सी । चीनको वुहान सहरको ठूलो क्षेत्रमा चार जनामा नयाँ कोरोना संक्रमित भेटिएपछि फेरि लकडाउन लगाइएको छ । कोरोना भाइरसको पहिलो केस वुहानमा नै देखा परेको थियो ।

बिबिसीका अनुसार वुहानको जिआङ्जिया क्षेत्रमा चार जनामा ​​कोरोनाको संक्रमण भेटिएको थियो, जसमा कुनै पनि लक्षण देखिएको थिएन। त्यसपछि उक्त क्षेत्रका मानिसहरूलाई तीन दिनसम्म घरभित्रै बस्न निर्देशन दिइएको छ । जियाङ्शियामा करिब १० लाख मानिस बस्छन्।

चीनले कोभिड भाइरससँग लड्न ‘जिरो कोभिड’ रणनीति अपनाइरहेको छ। यसअन्तर्गत ठूलो मात्रामा कोभिड परीक्षण, कडा आइसोलेसन र स्थानीय लकडाउन जस्ता कदमहरू चालिएका छन्।

यसो गर्दा चीनमा कोभिडबाट मृत्यु हुनेको संख्या धेरै देशको तुलनामा उल्लेखनीय रूपमा घटेको छ। ‘जिरो कोभिड’ रणनीतिले बढ्दो विरोधको सामना गर्नु परेको छ किनभने यसका कारण मानिसहरू र व्यवसायहरूले प्रतिबन्धको सामना गरिरहेका छन्।

१२ लाख जनसंख्या भएको वुहान सहरमा नियमित रुपमा कोरोना परीक्षण गरिन्छ । दुई दिनअघि दुईवटा घटना बाहिर आएका थिए । यसपछि उनको सम्पर्कमा आएका व्यक्तिहरुको पनि अनुसन्धान गरी थप दुईवटा घटना पत्ता लागेको थियो ।

त्यसको केही समयपछि लकडाउनको आदेश जारी भयो । सन् २०२० को सुरुमा वुहानको चर्चा विश्वभर भएको थियो किनभने वैज्ञानिकहरूले यहाँ नयाँ कोरोना भाइरस पत्ता लगाएपछि वुहानमा कडा लकडाउन लगाइएको थियो ।

प्रकाशित मिति: १२ श्रावण २०७९, बिहिबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्