Deshko News
१५ मंसिर २०८०, शुक्रबार

चिनियाँ वैज्ञानिकले गद्दारी गर्दा बेलायतकाे बढ्याे चिन्ता


 


एजेन्सी, जेठ २
यति बेला बेलायतकाे चीनले चिन्ता बढाएकाे छ । अहिले आएर बेलायत चीनमाथि कुनै पनि हालतमा विश्वास गर्न नसकिने निष्कर्षमा पुगेकाे छ । वास्तवमा कुरा यस्तो छ कि चीनमा बस्ने एक वैज्ञानिक २० वर्षदेखि बेलायतमा हाइपरसोनिक प्रविधिमा काम गरिरहेका थिए। बेलायतमा रहेकाे हाइपरसोनिक कम्पनीलाई वैज्ञानिक झाङ योङहाओ चीन फर्किन लागेका छन् ।

चाइनिज एकेडेमी अफ साइन्सेज इन्स्टिच्युट अफ मेकानिक्सका लागि काम गर्न योङहाओ चीन फर्किन लागेका हुन् ।
इनोभेसन टोलीको नेतृत्व गर्न उनी चीन फर्किएकाे अन्तरार्ष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमहरूले जनाएका छन् ।

उनी डेरेस्बरी प्रयोगशालामा कम्प्युटेशनल वैज्ञानिकको रूपमा काम गर्न चीनबाट बेलायत आएका थिए। सन् २०२० मा उनलाई एडिनबर्ग विश्वविद्यालयमा अध्यक्ष प्राध्यापकको रूपमा नियुक्त गरिएको थियो।

ती चिनियाँ वैज्ञानिकले पछिल्लो २० वर्षमा सैद्धान्तिक र कम्प्युटेसनल अध्ययनहरूमार्फत बहु-स्केल र बहुभौतिक प्रवाह भौतिकी बुझ्नमा ध्यान केन्द्रित गरे। यो क्षेत्र एयरोस्पेस इन्जिनियरिङ्, ऊर्जा उत्पादन र पर्यावरण विज्ञान जस्ता क्षेत्रहरूको लागि महत्त्वपूर्ण छ।

योङहाओ ग्यास गतिशीलता को क्षेत्रमा नयाँ विधि र मोडेल मा काम गरिरहेका छन्। विशेष गरी दुर्लभ ग्यास गतिशीलता र मल्टिस्केल फ्लुइड मेकानिक्सको क्षेत्रमा उनी काम गरिरहेका हुन्। हाइपरसोनिक कार्यक्रमको विकासको लागि यो महत्त्वपूर्ण छ, किनकि हाइपरसोनिक सवारी साधनहरूले उच्च स्तरको तापक्रम र दबाबको सामना गर्नुपर्छ।

चाइनिज एकेडेमी अफ साइन्सेज इन्स्टिच्युट अफ मेकानिक्ससँग उनको सम्झौता गत वर्ष अक्टोबरमा एडिनबर्ग विश्वविद्यालयबाट राजीनामा दिएपछि सुरु भयो। बेलायत सरकारको २०२१ को चीनसँग सम्बन्ध भएको शिक्षाविद्हरूमाथिको अनुसन्धानले राष्ट्रिय सुरक्षा र बौद्धिक सम्पत्तिको चोरीको बारेमा चिन्ता बढाएको छ। अनुसन्धानमा चीनका विश्वविद्यालय र अनुसन्धान संस्थान लगायतका संस्थासँग सम्बन्धित व्यक्तिलाई निशाना बनाइएको छ ।

यही कारणले गर्दा राष्ट्रिय सुरक्षा कारणले ठूलो संख्यामा वैज्ञानिक र स्नातकोत्तर विद्यार्थीहरूलाई २०२२ मा बेलायतमा काम गर्न प्रतिबन्ध लगाइएको थियो। बेलायतको विदेश कार्यालयको स्क्रीनिंग कार्यक्रमले २०२२ मा १००० भन्दा बढी चिनियाँहरूलाई लिन अस्वीकार गरेकाे थियाे। बेलायतले अझै बुझ्न सकेको छैन, किन योङहाले चीनको बेइजिङस्थित राष्ट्रिय हाइपरसोनिक प्रयोगशालामा सामेल हुने निर्णय गरेको छ?

प्रकाशित मिति: २ जेष्ठ २०८०, मंगलबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्