बीआरआई ऋण-जालले राष्ट्रिय सार्वभौमसत्ता खतरामा परेको अभियानको निष्कर्ष


 


काठमाडौं । राष्ट्रिय एकता अभियान कैलालीले अतरियामा बीआरआई ऋण जालसम्बन्धी अन्तरक्रिया कार्यक्रम आयोजना गरेको छ।

छलफलको नेतृत्व समाजसेवी तथा कार्यक्रम संयोजक कृष्ण जोराले गरेका थिए। कार्यक्रममा अभियानका केन्द्रीय संयोजक विनय यादव, अतिथिहरू जीत रावल, देवी मल्ल, डम्बर गुरु धामीलगायतको उपस्थिति रहेको थियो। कार्यक्रमको सञ्चालन रमेश बहादुर पुजाराले गरेका थिए।

चीनको नेतृत्वमा रहेको बेल्ट एण्ड रोड इनिसिएटिभ (बीआरआई) को कथित खाडलहरूप्रति नेपालको संवेदनशीलताबारे छलफल केन्द्रित रहेको थियो।

सहभागीहरूले बीआरआई ऋणको जाल र राष्ट्रको सार्वभौम पहिचानमा पर्ने असरबारे चिन्ता व्यक्त गरे। नेपाल–चीन सम्बन्धका सूक्ष्म जटिलताका बारेमा छलफल गर्दै विकसित भूराजनीतिक परिदृश्यका बीचमा राष्ट्रिय हितको रक्षा गर्नुपर्नेमा जोड दिइएको थियो।

छलफलको केन्द्रबिन्दु नेपालको स्वायत्ततामा खलल पार्ने चिनियाँ प्रभाव थियो। सहभागीहरूले चिनियाँ दबाबको सामना गर्दै नेपालको सार्वभौमसत्तालाई सुदृढ गर्ने र यसको स्वतन्त्रतालाई कायम राख्ने सामूहिक सङ्कल्प लिएका थिए।

अन्तर्क्रिया कार्यक्रमले नेपालको राष्ट्रिय हितको रक्षाको स्पष्ट आह्वान गरेको थियो। सरोकारवालाहरूलाई सतर्कताका साथ सार्वभौमसत्ता कायम राख्न र दिगो आर्थिक विकास र भू-राजनीतिकको नीति अख्तियार गर्न सुझाइएको थियो।

प्रकाशित मिति: १० फाल्गुन २०८०, बिहिबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्