अमेरिकालाई नेपाली सेनाले दियो मुखभरीको जवाफ, ४० वर्षपछि भयो यस्तो अभ्यासकाठमाडौं, मंसिर १२

अमेरिकाले नेपालमा भारतीय आतंकवादी समूह मुजाहिद्दिनको अखडा बनिरहेको भन्दै सार्वजनिक गरेको रिपोर्टको नेपाली सेनाले कडा जवाफ दिएको छ । रिपोर्ट सार्वजनिक भएको करिब एक महिनापछि नेपाली सेनाले जवाफ फर्काएको हो । अमेरिकी प्रतिवेदनमा भनिएझैँ नेपालको सुरक्षा स्थिति कमजोर नरहेको सन्देश दिनेगरी सेनाले प्रतिआतंकवाद तथा ‘एन्टी हाइज्याकिङ’ सम्बन्धी कारबाहीमा उत्कृष्ट मानिएको टोलीसँग संयुक्त अभ्यास गरेको छ ।

प्रतिवेदन सार्वजनिक भएपछि ८ मंसिरबाट सेनाले सञ्चालन गरेको तालिम अर्थपूर्ण रहेको बताइएको छ । उक्त तालिम आफैंमा अमेरिकी प्रतिवेदनले भनेजस्तो अन्तर्राष्ट्रिय सुरक्षामा हामी तयार छैनौं भन्ने विषयमा काउन्टर भएका सैनिक अधिकृतहरु बताउँछन् ।

इजरायली डिफेन्स फोर्सको सहयोगमा भएको प्रतिआतंकवाद सम्बन्धी तालिमको निरीक्षण गर्ने क्रममा प्रधानसेनापति पूर्णचन्द्र थापाले पनि भनेका छन्, ‘आतंकवाद तथा जटिल र संवेदनशील सुरक्षा चुनौतीहरुको सामना गर्न नेपाली सेना सक्षम छ ।’

थापाले यस प्रकारको तालिमबाट दुवै देशका विशेष फौजहरुको पेशागत ज्ञान, सैनिक कला तथा इन्टरओपरेबलिटी वृद्धिका लागि अवसर प्रदान हुने बताए ।
नेपाली सेनाले लामो समयको अन्तरालपछि इजरायली काउन्टर टेरोरिजम टोलीसँग अभ्यास गरेको हो ।

अभ्यासमा युद्धभैरव गणका विशेष फौज सहभागी थिए । सेनाको विशेष दस्ता निर्माण गर्न पहिलो पटक तालिम दिने टोली पनि यही हो । अधिकृतहरुका अनुसार वि.सं. २०३६/०३७ सालतिर पहिलो पटक यो तालिम भएको थियो । नेपालमा स्थिर सरकार भएका बेला ४० वर्षपछि यस्ताे तालिम भएकाे हाे । जसले अमेरिकाे प्रश्नकाे ठाडाे जवाफ दिएकाे छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
           
सामाजिक संजालमा हामी
सूचना विभाग, दर्ता प्रमाणपत्र नं. ३८६/०७३-७४
सम्पर्क
देशको मिडिया प्रा.लि. काठमाडौँ, नेपाल
इमेलः [email protected]
फोन : ०१-४१०७६६६
           
संस्थापक / प्रधान सम्पादक : ध्रुब सुबेदी
     
           
facebook
© 2022 Deshko News