Deshko News
११ आश्विन २०८०, बिहिबार

बेइजिङका वफादार जोन ली हङकङको नयाँ कार्यकारी प्रमुखहङकङ, जेठ ३०
बेइजिङका वफादार जोन ली हङकङको नयाँ प्रमुख कार्यकारी बन्‍ने पक्का भएको छ। चीनले शीर्ष पदका लागि हुने चुनावमा सम्भावित विरोधीलाई हटाएको छ। ली एक पूर्व सुरक्षा प्रमुख हुन्, जसले चिनियाँ सरकारप्रति आफ्नो कट्टर वफादारीका लागि परिचित छन्। कडा नियन्त्रित छनोट प्रक्रियामा उनी शीर्ष पदका लागि एक मात्र उम्मेदवार हुन्।

उनी हङकङको प्रमुख कार्यकारी प्रमुखको रूपमा अलोकप्रिय क्यारी लामलाई विस्थापित गर्ने तयारीमा छन्। लामको कार्यकालमा हङकङले २०१९ मा आक्रामक प्रजातन्त्र समर्थक प्रदर्शनहरू भएका थिए। त्यसपछि, चीनले असहमतिलाई दबाउन बदला लिएको र हङकङको स्वतन्त्रतामा कटौती गर्ने राष्ट्रिय सुरक्षा कानून पारित गरेको न्यूयोर्क पोस्टले रिपोर्ट गरेको छ।

हङकङका पूर्व सुरक्षा प्रमुख ६४ वर्षका छन् र २०१९ मा विरोध प्रदर्शनलाई नियन्त्रण गर्ने प्रमुख व्यक्ति थिए। गत वर्ष मुख्य सचिवको रूपमा नियुक्त हुनुअघि उनी चार वर्षसम्म सुरक्षा प्रमुख थिए भने सरकारमा दोस्रो स्थानमा थियो।

उनले राजनीतिक विरोध अन्त्य गर्न हङकङ सरकारलाई पनि सहयोग गरेका हुन्। उसले हङकङ सरकारविरुद्ध मुखर रुपमा आलोचना गर्नेलाई जेलमा हालिने वा निर्वासनमा पठाइने चेतावनी दिए। लीको अभिप्राय असन्तुष्टहरूलाई नियन्त्रण गर्न नयाँ कानूनको प्याकेजलाई धक्का दिने हो।

यसमा देशद्रोह, पृथकता, राजद्रोह र विद्रोहसम्बन्धी कानुनहरू समावेश छन्। हङकङको मिनी-संविधानको खण्डका लागि सामूहिक रूपमा अनुच्छेद २३ भनेर चिनिने कानुनहरू हङकङका नेताहरूका लागि लामो समयदेखि समस्याग्रस्त मुद्दा बनेका छन्।

मतदान भइरहेको भिक्टोरिया हार्बरको छेउमा कन्भेन्सन सेन्टर वरपरका सडकहरूमा पनि केही विरोधहरू देखिएका छन्। मिडिया आउटलेटका अनुसार, केही वर्ष पहिलेको विशाल प्रदर्शनबाट धेरै टाढा, प्रत्यक्ष चुनावको लागि आह्वान गर्ने चिन्ह बोकेर तीन प्रदर्शनकारीहरूले नजिकै जुलुस निकालेका थिए।

मुख्य कार्यकारी निर्वाचन समितिका सदस्यहरूद्वारा पाँच वर्षको अवधिको लागि चुनिन्छन्, यो निकाय जुन धेरैजसो बेइजिङ समर्थक व्यक्तित्वहरू मिलेर बनेको हुन्छ। गत वर्ष, बेइजिङले हङकङको निर्वाचन प्रणालीलाई परिमार्जन गर्यो र निर्दिष्ट गर्यो कि “देशभक्त” अर्थात् कम्युनिष्ट पार्टीप्रति वफादार व्यक्तिहरूले मात्र चुनावमा भाग लिन सक्छन्।

प्रकाशित मिति: ३० जेष्ठ २०७९, सोमबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
           
सामाजिक संजालमा हामी
सूचना विभाग, दर्ता प्रमाणपत्र नं. ३८६/०७३-७४
सम्पर्क
देशको मिडिया प्रा.लि. काठमाडौँ, नेपाल
इमेलः [email protected]
सिधा सम्पर्क : ९८५२०५२२००
           
संस्थापक / प्रधान सम्पादक : ध्रुव सुबेदी
     
           
facebook
© 2023 Deshko News