चीनमा उच्च शिक्षा हासिल गरेका युवाहरू नै बेराेजगार


 


एजेन्सी, जेठ ७
पछिल्लाे समय चीनमा शिक्षित युवा, युवती नै बेराेजगार भएकाे समाचार विभिन्न राष्टिय तथा अन्तर्राष्टिय सञ्चारमाध्यममा प्राथामिकताका साथ प्रकाशित भइरहेकाे छ ।

चीनका २१ वर्षीय सु सियाङ फेब्रुअरीदेखि जागिरको खोजीमा थिए तर अहिलेसम्म सफल हुन सकेका छैनन् । यस्तो समस्या म एक्लै होइन, हाम्रा अधिकांश सहपाठीले पनि यस्तै समस्या भोगिरहेको उनले बताइन् । कामको खोजीमा रहेका करिब १२ करोड चिनियाँ युवाहरूमध्ये सु पनि पर्छिन्।

चिनियाँ सरकारले यस हप्ता रिपोर्ट गरेको छ कि १६ देखि २४ वर्ष उमेर समूहका २०.४ प्रतिशत युवा अप्रिलसम्म बेरोजगार थिए। चीनमा उच्च शिक्षित पुस्तामा प्रत्येक पाँचौं युवा बेरोजगार रहेको अवस्था छ।

त्यस्तै कोरोनाले पनि उनीहरुको समस्या निकै बढाएको छ । यो वर्ष चीनभरका विश्वविद्यालयबाट १ करोड १५ लाख ८० हजार उत्तीर्ण भएका छन् । यस वर्ष युवाका लागि १ करोड २० लाख रोजगारी सृजना गर्नुपर्ने भएकाले गत वर्ष चिनियाँ अधिकारीले १ करोड १० लाख रोजगारी सृजना गरेकाले यति ठूलो संख्यामा युवालाई रोजगारी दिन चिनियाँ अधिकारी बाध्य भएका छन् ।

तर यस वर्ष पनि मानिसहरूले रोजगारी पाएका छैनन् किनभने गत वर्षसम्म चीनमा कोरोना महामारी रोक्न कडा लकडाउन गरिएको थियो । चीनमा बेरोजगारीको अवस्था यति नाजुक छ कि उच्च शिक्षा हासिल गरेका र त्यस्ता क्षेत्रमा अध्ययन गरेकाले त्यो पूरा गरेपछि जागिर पाउने सम्भावना निकै कम छ ।

गत वर्ष जुलाई महिनामा चीनमा बेरोजगारी दर २० प्रतिशत थियो, जुन २०२३ को अप्रिलमा बढेर २०.४ प्रतिशत पुगेको छ। यति ठूलो संख्यामा चिनियाँ युवाहरू यसअघि कहिल्यै बेरोजगार भएका थिएनन्। अहिले बजारमा ठूलो संख्यामा विश्वविद्यालय पढेका युवाहरु पास आउट भइरहेका छन् ।

यी युवाहरू जागिरको आशामा छन् तर अहिलेको सबैभन्दा ठूलो प्रश्न उनीहरूको जीविकोपार्जनको हो । अहिले चिनियाँ युवालाई काममा दुईदेखि तीन हजार युआन मात्रै दिइँदै आएको छ र त्यसमा विशेषगरी बिहान सबेरै आएर बेलुका अबेरसम्म काम गर्नुपर्ने अवस्था छ । यसमा बाँच्न निकै गाह्रो भएको छ, तर तिनीहरूसँग अर्को कुनै उपाय छैन।

प्रकाशित मिति: ७ जेष्ठ २०८०, आइतबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्