चिनियाँ अधिकारकर्मी वकिल अमेरिका भाग्‍न खोज्दा लाओसमा पक्राउ


 


बेइजिङ । नक्कली ट्राभल डकुमेन्ट प्रयोग गरेको आरोपमा अमेरिका भाग्‍न खोजेका एक चिनियाँ मानवअधिकार वकिललाई लाओसबाट थाइल्याण्ड जाने रेलमा चढ्ने क्रममा पक्राउ गरिएको न्युयोर्क टाइम्सको रिपोर्ट गरेको छ।

लु सिवेई, जो दुर्लभ र बढ्दो घेराबन्दीमा परेका समूहका हुन् जसले अधिकारकर्मीहरू र राजनीतिक पक्षहरूको रक्षा गर्न संवेदनशील मुद्दाहरू लिएका थिए, अब लाओटियन हिरासतमा निर्वासनको धम्कीको सामना गरिरहेका छन्।

लूलाई देश निकाला नगर्न आग्रह गर्दै संयुक्त राष्ट्र संघका विज्ञहरूले एक विज्ञप्तिमा भनेका छन्, ‘अरूको अधिकारको प्रवर्द्धन, रक्षा वा संरक्षण गर्न शान्तिपूर्ण रूपमा काम गर्ने मानवअधिकार रक्षकहरू भाग्दा पनि उत्पीडित हुनु अपमानजनक छ।’

विज्ञहरूले बेइजिङको अभियानलाई ‘चीनको लामो हात’ वा ‘अन्तरराष्ट्रिय दमन’ भनेका छन्। संयुक्त राज्य अमेरिका पुगेका प्रख्यात चिनियाँ मानवअधिकार अधिवक्ता ली फाङपिङले यस अभियानले घरमा अधिनायकवादी कार्यनीतिसँग मिलेर चीनमा अधिकारको रक्षाका लागि ठाउँमा कडा प्रतिबन्ध लगाएको छ।

उनीहरूका परिवारहरूमा दबाब बढ्दै गएपछि, धेरै भन्दा धेरै वकिलहरूले चीन छोड्न खोजिरहेका छन्, उनले भने। तर अधिकारीहरूले उनीहरूमाथि यात्रा प्रतिबन्ध पनि लगाएका छन्।

‘तिनीहरूले तपाइँको लागि असम्भव अवस्थाहरू बनाउँछन्, तर उनीहरूले तपाइँलाई छोड्न पनि दिँदैनन्,’ उनले भने।

लाओसबाट पक्राउ परेका वकिल लुकी श्रीमती र कान्छी छोरी, पहिले भागेर संयुक्त राज्य अमेरिका पुगे। झण्डै दुई वर्षपछि लुको पालो आयो। उनले गत महिना चीन छोडेर लाओस पुगेका थिए। केही दिन पछि, उनी थाइल्याण्डको लागि रेलमा चढ्न तयार हुँदै गर्दा, उनलाई स्थानीय अधिकारीहरूले पक्राउ गरेका छन्।

चिनियाँ अधिकारीहरूले आक्रामक रूपमा देशबाहिर आफ्नो जाल सी जिनपिङको नेतृत्वमा फराकिलो बनाएका छन्, दशकहरूमा देशको सबैभन्दा फलामको मुट्ठीका नेता। उनीहरूले विदेशमा प्रहरी चौकीहरू स्थापना गरेका छन्।

विदेशबाट भागेका आलोचकहरूलाई पुरस्कार प्रदान गरेका छन्। चिनियाँ डायस्पोराका सदस्यहरूलाई सूचनादाताको रूपमा काम गर्न दबाब दिएको र विदेशीहरूलाई हिरासत वा निर्वासन सुरक्षित गरेका छन्।

चीनमा मानवअधिकारको अध्ययन गर्ने किङ्स कलेज लन्डनका कानून प्राध्यापक इभा पिल्सले भनिन् कि चीन पहिले विदेशमा असन्तुष्टहरूसँग धेरै चिन्तित थिएन, किनकि उनीहरू सापेक्ष विस्मृतिमा डुब्नेछन् भन्ने विश्वस्त भएको थियो।

‘वास्तवमा डरलाग्दो कुरा के हो भने चीनले छिमेकी राज्यहरूमा आफ्नो पहुँच बढाएको छ, र त्योभन्दा पनि पर। कतै पनि सुरक्षित छैन,’ पिल्सले भने, ‘यसले सम्बन्धित व्यक्तिहरूलाई धेरै खतराहरू निम्त्याउँछ, यसले अन्य सरकारहरूको आफ्नो अधिकार क्षेत्र भित्रका मानिसहरूलाई सुरक्षित राख्न सक्ने क्षमतालाई कमजोर बनाउँछ।’

कम्बोडिया, थाइल्याण्ड, भियतनाम र लाओसका सरकारहरूले चिनियाँ असन्तुष्टहरूलाई जेल हालेका छन् वा सुपुर्दगी गरेका छन्। सम्भवतः बेइजिङको अनुरोधमा, चीनको महत्त्वपूर्ण व्यावसायिक साझेदारको रूपमा दक्षिणपूर्वी एसियाली राष्ट्रहरूको पूर्वाधारमा महत्त्वपूर्ण लगानी गर्ने स्थितिलाई ध्यानमा राख्दै आएका छन्।

ल्याटिन सरकारबाट टिप्पणीको लागि अनुरोधहरूको जवाफ दिइएन। यद्यपि, यस महिनाको सुरुमा, लन्डनमा यसको दूतावासले बेलायती अधिवक्ता संगठन २९ प्रिन्सिपललाई सूचित गर्‍यो कि लुलाई डक्टेड कागजातहरू प्रयोग गरेको शंकामा हिरासतमा राखिएको थियो र हाल अनुसन्धान र कानुनी कारबाहीको पर्खाइमा छ।

प्रकाशित मिति: ८ आश्विन २०८०, सोमबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्