Deshko News
१२ मंसिर २०८०, मंगलबार

बेलायतमा संदिग्ध जासूसको गिरफ्तारीले चीनप्रति कडा अडान लिन आह्वान


 


बेइजिङ । बेलायतको संसदभित्र अनुसन्धानकर्ताको रूपमा काम गर्ने २८ वर्षीय बेलायती व्यक्तिलाई मार्चमा चिनियाँ सरकारका लागि काम गरेको आरोपमा पक्राउ गरिएको थियो।

सम्भावित सुरक्षा उल्लंघनको डर बढाउँदै र लन्डनले बढ्दो दृढ बेइजिङसँग कसरी संलग्‍न हुनुपर्ने भन्‍ने बारे शासक कन्जरभेटिभ पार्टीभित्रको दरारलाई फराकिलो बनायो।

‘चिनियाँहरू बोर्डमा घुसपैठ गरिरहेका छन्; तिनीहरू जे पनि र सबै कुराको लागि जान्छन्, लन्डनमा एसओएएस चाइना इन्स्टिच्युटका निर्देशक स्टीभ साङले भने, ‘नयाँ कुरा के हो भने तिनीहरू कत्तिको प्रभावकारी छन्, र उनीहरू कति टाढा जान सफल भएका छन्।’

महानगरीय प्रहरीले आधिकारिक गोप्य ऐन अन्तर्गत पक्राउ परेका दुई जनालाई अक्टोबरसम्म धरौटीमा रिहा गरिएको जनाएको छ। ती पुरुषहरू, जसको पहिचान प्रहरीले जारी गरेको छैन, उनीहरूलाई अझै अभियोग लगाइएको छैन, र सांसदहरूलाई उनीहरूको नाम राखेर अनुसन्धानलाई पूर्वाग्रह नगर्न भनियो।

सोमबार एक कानुनी फर्म मार्फत एक विज्ञप्तिमा, अनुसन्धानकर्ताले भने कि उनी ‘पूर्ण रूपमा निर्दोष’ थिए र आफ्नो क्यारियर ‘चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीले प्रस्तुत गरेको चुनौती र धम्कीहरूको बारेमा अरूलाई शिक्षित गर्ने प्रयासमा’ बिताएका थिए।

यदि ती व्यक्तिले चीनको लागि काम गरेको फेला पर्यो भने, सुरक्षा उल्लंघनले बेलायतको सबैभन्दा संवेदनशील नीति बहसको केन्द्रमा काम पाउनको लागि जाँच प्रक्रिया कसरी पास गर्यो भन्ने बारेमा गम्भीर प्रश्न खडा गर्नेछ। सन्डे टाइम्सका अनुसार ती व्यक्ति पहिले चीनमा बस्दै आएका थिए र काम गरिरहेका थिए।

ती व्यक्तिलाई चिनियाँ एजेन्टहरूले लन्डन फर्काउन संसदको चाइना रिसर्च ग्रुपको काममा बाधा पुर्‍याउने लक्ष्यका साथ भर्ती गरेको हुन सक्छ, सांसदहरूको सर्कल जसले लामो समयदेखि बेलायती विश्वविद्यालयहरू, थिंक ट्यांकहरूलाई प्रभाव पार्ने चीनको प्रयासको बारेमा चेतावनी दिएका थिए।

ती व्यक्तिसँग सीमित सम्पर्क भएका सांसदहरूमध्ये एक टम तुगेनधाट हुन्, जो अहिले प्रधानमन्त्री ऋषि सुनकको सरकारमा सुरक्षा मन्त्रीको रूपमा काम गरिरहेका चाइना रिसर्च ग्रुपका संस्थापक र सह-अध्यक्ष हुन्। श्री तुगेन्धतले चीनलाई बेलायतको सुरक्षा र हितका लागि खतरा भएको घोषणा गर्न आन्तरिक रूपमा दबाब दिइरहेका छन् – यो सरकार बाहिरका चीनका कट्टरपन्थीहरूले उठाएका छन्।

‘चीनले हामीलाई अहिले नाटो गठबन्धनको नरम अण्डरको रूपमा हेर्छ,’ एक समय कन्जरभेटिभ पार्टीको नेताको रूपमा सेवा गरेका इयान डंकन स्मिथले डेली एक्सप्रेसमा लेखे, एउटा ट्याब्लोइड। “हाम्रो नीतिले चीनलाई विचलित नगर्ने देखिन्छ।’ उनले गिरफ्तारीलाई ‘चीनमा बेलायतको कमजोर नीति’ प्रष्ट भएको छ।

प्रकाशित मिति: १७ आश्विन २०८०, बुधबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्