रंग बदल्न सकिने कृतिम छालाकाठमांडौ, भदौै १४
क्याम्ब्रिजका अन्वेषकहरूले रंग परिवर्तन गर्ने कृत्रिम छाला सिर्जना गरेका छन्। नानो मेशिनबाट बनेको यस छालालाई छेपाराेको जस्तो रंग परिवर्तन गर्न प्रभावकारी हुन्छ। यस विशेष छालाको केहि विशेष अनुप्रयोगहरू तापक्रम परिवर्तन हुने क्रममा सक्रिय हुन्छन्, जसले छालाको रंग परिवर्तन गर्दछ।

वैज्ञानिकहरूले यसलाई पोलिमरमा सुनको लेप गरिएको कण र तेलमा पानीको बाफको सहयोगमा तयार गरेका छन्। यस विशेष छालासँग सम्बन्धित अनुसन्धान यस हप्ता सामान्य उन्नत अप्टिकल सामग्रीमा प्रकाशित गरिएको छ। उक्त रिपोर्टले दाबी गरेको छ कि छालामा उपस्थित रंग परिवर्तन गर्ने सामग्री प्रकाशको तापसँग पानीको बाफमा परिणत हुन्छ।यस पछि, गर्मी अधिक या कम प्रकाश को कारण हुनेछ, छालाको रंग परिवर्तन गर्न को लागी शुरू हुनेछ। यद्यपि यो छालालाई छेपाराे, कटलफिस वा अन्य रंग परिवर्तन गर्ने प्रजातिहरूसँग तुलना गर्न सकिदैन। रंग परिवर्तन गर्ने जीवहरू क्रोमेटोफोर्सको रूपमा चिनिन्छन्।

 

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
सामजिक संजालमा हामी
सूचना विभाग, दर्ता प्रमाणपत्र नं. ३८६/०७३-७४
सम्पर्क
देशको मिडिया प्रा.लि. काठमाडौँ, नेपाल
इमेलः [email protected]
फोन : ०१-४१०७६६६
           
सम्पादक : अंकुश कुँवर
     
           
facebook
© 2020 Deshko News