काेराेना भाइरस: बिहारका ४५ सय मन्दिरमा लगाइयाे ताल्चाकाठमाडाैं, चैत्र ९
बिहार सरकारले प्रदेशभरि रहेका सबै मन्दिरमा राति १२ बजेपछि जारी गरेकाे छ। तर ताल्चा लगाउन आदेश जारी भएपनि मन्दिरका पुजारीमाथि कुनै पनि प्रकारकाे पूजा–अर्चना गर्नकाे लागि राेक लगाइएकाे छैन। आम जनताकाे लागि मात्र मन्दिरमा प्रवेश गर्न राेक लगाइएकाे छ। कोरोना भाइरस फैलिन नदिनकाे लागि भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीकाे आह्वानमा १४ घण्टा ‘जनता कर्फ्यू’सँगै बिहारका लगभग ४ हजार ५ सय मन्दिरहमा ताल्चा लगाइएकाे छ।

बिहार सरकारले बेलुका १२ बजेदेखि राज्यका सबै मन्दिरहरू ताल्चा लगाउने आदेश जारी गरेको छ। यद्यपि यस समयमा मन्दिरको पुजारीलाई कुनै प्रकारको पूजाका लागि प्रतिबन्ध छैन। मन्दिरमा केवल साधारण व्यक्तिको प्रवेश निषेध गरिएको छ। स्पष्ट रूपमा १९ मार्चमा प्रधानमन्त्री मोदीले आइतवार, अर्थात् आज, सबै जनतालाई सम्बोधन गरे, उनले स्वतः जनता कर्फ्यू लागू गर्न भने। प्रधानमन्त्रीको अनुरोधलाई ध्यानमा राख्दै बिहार सरकारले सबै मन्दिरहरूको ढोकामा ताला लगाएको हाे।

बिहार सरकारले सावधानीका रूपमा मार्च ३१ सम्म राज्यका सबै स्कूल, कलेज, सिनेमा हल, शपिंग मल्ल र रेष्टुरेन्टहरू बन्द गर्ने निर्णय गरिसकेको छ। ‘जनता कर्फ्यू’ को बखत पटनाको बोरिंग रोड चौराहेमा दुईवटा मन्दिरमा ताल्चा झुण्डिएको देखियो।

पुजारीले बिहान ७ बजे बोरिंग रोड चाैक नजिकको हनुमान मन्दिरमा ‘जनता कर्फ्यू’ लाग्ने बित्तिकै ताला लगाए। मन्दिरको मुख्य पुजारीले भने कि बिहान भगवानको पूजा भइरहेको थियो र ७ बजे मन्दिरमा ताल लगाइएकाे थियाे। प्रधानमन्त्रीको आह्वानमा उनीहरूले जनता कर्फ्यूमा सहयोग गरिरहेका छन्।

बोरिंग रोड चाैकमा रहेको शिव मन्दिर रातिको १२ बजेदेखि नै सर्वसाधारणका लागि बन्द गरिएकाे थियो। सामान्यतया बिहानदेखि नै यी दुई मन्दिरमा भक्तहरूको ठूलो भीड हुन्छ। यद्यपि आइतवारको ‘जनता कर्फ्यू’ को कारणले कुनै भक्तहरू मन्दिरको बाहिर देखिएनन्।

म तपाईंलाई बताउन चाहन्छु, सम्पूर्ण देशमा कोरोना भाइरसको बढ्दो केसलाई ध्यानमा राख्दै, सबै मन्दिरहरू बन्द गरिएका छन्। यस समयमा मन्दिर भित्र बसिरहेका पुजारीहरूले आफ्ना धार्मिक रीतिथितिहरू जारी राख्ने भारतीय सञ्चारमाध्यम आजतकमा उल्लेख छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
           
सामाजिक संजालमा हामी
सूचना विभाग, दर्ता प्रमाणपत्र नं. ३८६/०७३-७४
सम्पर्क
देशको मिडिया प्रा.लि. काठमाडौँ, नेपाल
इमेलः [email protected]
फोन : ०१-४१०७६६६
           
संस्थापक / प्रधान सम्पादक : ध्रुब सुबेदी
     
           
facebook
© 2022 Deshko News