‘हिन्द महासागर क्षेत्रमा सुरक्षित समुद्री वातावरण सुनिश्चित गर्न अफ्रिकी राष्ट्रहरू र भारत प्रमुख खेलाडी हुन्’


 


एजेन्सी, कार्तिक २
भारतीय रक्षामन्त्री राजनाथ सिंहले अफ्रिकी राष्ट्रहरू र भारत विशेष गरी हिन्द महासागर क्षेत्रमा सुरक्षित समुद्री वातावरण सुनिश्चित गर्ने प्रमुख खेलाडीकाे रुपमा रहेकाे बताउनु भएकाे छ ।

भारत-अफ्रिका रक्षा संवादलाई सम्बोधन गर्दै उहाँले दुई पक्षहरूले साझा सुरक्षा मुद्दाहरू र शान्ति तथा विकासलाई खतरामा पार्ने समस्याहरू सम्बोधन गर्न समावेशी र फलदायी संलग्नतालाई बढावा दिने धेरै क्षेत्रीय संरचनाहरूमा सहयोग गर्नुपर्नेमा जाेड दिए ।

भारत-अफ्रिका रक्षा संवाद २०२२ गान्धीनगर, गुजरातमा भएको थियो।

२० रक्षा मन्त्री, सात सीडीएस/सेवा प्रमुख र आठ स्थायी सचिवसहित पचास अफ्रिकी देशहरूले वार्तामा भाग लिएका थिए । जसले रक्षा र सुरक्षामा भारत-अफ्रिका संलग्नतालाई उच्च प्राथमिकता दिएको प्रमाणित गरेकाे भारतीय रक्षा मन्त्रालयले जनाएकाे छ ।

भारत-अफ्रिका रक्षा संवाद २०२२ को विषयवस्तु, “रक्षा र सुरक्षा सहयोगको समन्वय र सुदृढीकरणको लागि रणनीति अपनाउने,” छलफलमा सफलतापूर्वक प्रकाश पारिएकाे थियो।

सिंहले भारत-अफ्रिका रक्षा संवाद २०२२को केन्द्रीय विषयवस्तुलाई क्षमता विकास, प्रशिक्षण, साइबर सुरक्षा, सामुद्रिक सुरक्षा, र आतंकवाद विरोधी जस्ता रक्षा सहयोगमा नयाँ सीमाहरू खोज्न अफ्रिकी र भारतीय राष्ट्रहरूको साझा संकल्पको रूपमा वर्णन गर्नुभयाे।

रक्षा मन्त्रीले भारत-अफ्रिकी सम्बन्धमा कूटनीतिक, आर्थिक र सैन्य जडानसहित धेरै आयामहरू सामेल रहेकाे बताउनु भयाे ।

उहाँले भारत र अफ्रिका बीचको घनिष्ठ सम्बन्धलाई जोड दिँदै भन्नुभयाे, ‘जुन क्षेत्रीय सुरक्षा र आर्थिक वृद्धि पहलमा आधारित छ “सागर” (क्षेत्रमा सबैका लागि सुरक्षा र विकास) र “वसुधैव कुटुम्बकम” दर्शन (विश्व एक परिवार हो)।’

यसका साथै सिंहले अफ्रिकी राष्ट्रहरूलाई भारतीय रक्षा प्रविधि र उपकरणहरूको बारेमा थप जान्न निमन्त्रणा समेत दिनुभयाे । भारत अहिले रक्षा सामग्रीको प्रमुख आपूर्तिकर्ता रुपमा रहेकाे छ ।

मन्त्रालयले जारी गरेकाे प्रेस विज्ञप्तिमा भनिएकाे छ, ‘गान्धीनगर घोषणा, जसले प्रशिक्षण स्लटहरू र तालिम टोलीहरूको प्रतिनियुक्ति, अफ्रिकी रक्षा बलहरूको सशक्तिकरण र क्षमता निर्माण, अभ्यासमा सहभागिता, र प्राकृतिक प्रकोपको समयमा मानवीय सहायता बढाएर पारस्परिक हितका सबै क्षेत्रमा प्रशिक्षण सहयोग बढाउन आग्रह गर्दछ।’

भारतको मनोहर पर्रिकर इन्स्टिच्युट फर डिफेन्स स्टडीज एण्ड एनालिसिसले अफ्रिकी राष्ट्रहरूका विशेषज्ञहरूलाई फेलोशिपसमेत प्रदान गरिरहेकाे विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।

प्रकाशित मिति: २ कार्तिक २०७९, बुधबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्