सीसीपीका पूर्वमन्त्रीसहित हजाराैँ कार्यकर्ता भ्रष्टाचारी


 


एजेन्सी, वैशाख ३०
चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङले देशभर भ्रष्टाचारविरुद्धको व्यापक अभियान सुरु गरेका छन् । हालसम्म सत्तारुढ चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी (कम्युनिष्ट पार्टी अफ चाइना–सीसीपी) का एक लाखभन्दा बढी पदाधिकारीहरू यसको चपेटामा परेका छन्।

इन्डो-प्यासिफिक सेन्टर फर स्ट्राटेजिक कम्युनिकेसन्स (आईपीसीएससी) को रिपोर्टमा चीनको सत्तारुढ कम्युनिष्ट पार्टी अफ चाइनाले भ्रष्टाचार विरोधी अभियानमा हालसम्म १ लाख १० हजारभन्दा बढी अधिकारीहरूलाई सजाय दिएको छ।

भ्रष्टाचार मुद्दामा पक्राउ परेका कम्युनिष्ट पार्टीका पदाधिकारीमा प्रदेश तहका पदाधिकारी, सैनिक आयोगका सदस्य, दर्जनौँ मन्त्रीस्तरका अधिकारी र सयौँ उपमन्त्री तहका पदाधिकारी छन् ।

आईपीसीएससीको प्रतिवेदनमा यो वर्षको पहिलो त्रैमासिकमा १ लाख ११ हजार व्यक्तिलाई जरिवाना गरिएको दाबी गरिएको छ। जसमा चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीका प्रान्तीय र प्रान्तीय तहका कार्यकर्ता, ६ सय ३३ विभागस्तरीय कार्यकर्ता, ६६९ जिल्लास्तरीय कार्यकर्ता र १ हजार टाउनशिप कार्यकर्ता छन्।

सजाय पाएकाहरूमा चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीका १५ हजार सामान्य कार्यकर्ता र ७६ हजार ग्रामीण क्षेत्रका अधिकारी र कार्यकर्ताहरू छन्। तथ्याङ्कहरू पार्टी अनुशासन निरीक्षणको केन्द्रीय आयोगको आधिकारिक WeChat ह्यान्डल र चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको केन्द्रीय समितिको राज्य पर्यवेक्षण आयोगले जारी गरेको मासिक भ्रष्टाचार विरोधी रिपोर्टबाट लिइएको हो।

अनुशासनात्मक निरीक्षण र सुपरिवेक्षण एजेन्सीहरूले पहिलो त्रैमासिकमा ७ लाख ७६ हजार निवेदन र रिपोर्टहरू प्राप्त गरेको प्रतिवेदनले जनाएको छ। जसमध्ये २ लाख ३१ हजार उजुरी र आरोपहरू थिए। मार्च महिनाको भ्रष्टाचार विरोधी प्रतिवेदनका तथ्याङ्कले ७ हजार २१ अनियमितता छानबिन गरी कारबाही भएको जनाएको छ ।

प्रकाशित मिति: ३० बैशाख २०८०, शनिबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्