Deshko News
१६ मंसिर २०८०, शनिबार

चीनले औद्योगीकरणमा मात्र ध्यान दिँदा चिनियाँ नागरिकको स्वास्थ्यमा गम्भीर असर


 


बेइजिङ, वैशाख ३०
गम्भीर वायु प्रदूषणले चिनियाँ नागरिकको स्वास्थ्यमा गम्भीर असर असर परेको छ ।

चीनले औद्योगिकीकरणमा मात्र ध्यान केन्द्रित हुँदा यसले द्रुत आर्थिक वृद्धि हासिल गर्‍यो, तर नागरिकको लागि घातक साबित भएको छ । प्रदुषणका कारण देशमा धेरै मानिसको मृत्यु भइरहेका जस्ट अर्थ न्यूजले जनाएको छ ।

चीनमा हरेक वर्ष वायु प्रदूषणले झण्डै २० लाख मानिसको मृत्यु हुने गरेको छ। चीनमा पारो, हरितगृह ग्यास र अन्य खतरनाक पदार्थको उत्सर्जनबाट अकालमा ज्यान जाने गरेको छ। पिएम २.५ वा सूक्ष्म कण, एक विशेष खतरनाक प्रदूषक हो जसको व्यास २.५ माइक्रोमिटर वा कम हुन्छ। पिएम २.५ बाट मृत्यु हुने संख्यामा चीन विश्वको चौथो स्थानमा छ।

५ माइक्रोग्राम प्रति घन मिटरको सिफारिस गरिएको ग्लोबल थ्रेसहोल्डको विपरीत, चीनमा पछिल्लो दस वर्षमा यसको एकाग्रता ५० र ६० माइक्रोग्रामको बीचमा थियो। जस्ट अर्थ न्युजका अनुसार चिनियाँ अनुसन्धानकर्ताहरूको टोलीले सन् २००० र २०१६ को बीचमा वायु प्रदूषणले चीनमा करिब ३ करोड ८ लाख मानिसको प्रारम्भिक मृत्यु भएको पत्ता लगाएको छ।

चिनियाँ मानिसहरूको फोक्सो र हृदय प्रणालीहरू तिनीहरूले सास फेर्ने फोहोर हावामा सूक्ष्म र सूक्ष्म कणहरूले गहिरो प्रभाव पार्छन्। यसले श्वासप्रश्वासको संक्रमण, मुटुको रोग, फोक्सोको क्यान्सर, हृदयाघात, क्रोनिक अब्सट्रक्टिभ पल्मोनरी डिजिजलगायत विभिन्न रोगहरू निम्त्याइरहेको छ।

सांघाईको फुडान विश्वविद्यालयका अनुसन्धानकर्ताहरूले २०० चिनियाँ अस्पतालमा सर्वेक्षण गरेपछि चिनियाँ नागरिकलाई एरिथमिया, वा अनियमित वा असामान्य हृदयघात हुने सम्भावना बढी रहेको जस्ट अर्थ न्यूजले उल्लेख गरेको छ।

बालबालिकाको स्वास्थ्यमा वायु प्रदूषणको नकारात्मक प्रभावलाई कम गर्नको लागि बढ्दो खर्चको कारण, गम्भीर वायु प्रदूषणले पनि चिनियाँ आमाबाबुलाई बच्चा जन्माउनको लागि सोच्न बाध्य बनाएको छ । चीनमा बढ्दो औद्योगीकरण, सहरीकरण र विकासका निम्ति उच्च ऊर्जा खपतका कारण वायु प्रदूषण बढेको छ ।

प्रकाशित मिति: ३० बैशाख २०८०, शनिबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्