Deshko News
१२ मंसिर २०८०, मंगलबार

जासुसी गर्न बंगलादेशमा चीनले बनायो पनडुब्बी स्टेशन


 


एजेन्सी, जेठ १
चीनले भारतका छिमेकी देशमाथि अधिपत्व जमाउने काेशिस गरिरहेकाे छ । पहिले श्रीलंका, पाकिस्तान, त्यसपछि नेपाल र अब बंगलादेश पनि चीनले विकासको नाममा अधिपत्व जमाउने काेशिस गर्दै ठगिरहेको छ ।

साेही क्रममा चीनले बंगलादेशमा पनडुब्बी स्टेशन निर्माण गरेको छ । बंगलादेशको यो पनडुब्बी स्टेसन चीनको सहयोगमा निर्माण गरिएको हो, त्यसैले आगामी दिनमा चीनले पनि आफ्नो पनडुब्बीलाई यस पनडुब्बी स्टेशनमा ‘डक’ गर्न सक्ने सम्भावना छ । जसका कारण बंगालको खाडीमा भारतको रणनीतिमा चीनको जासुसीको खतरा झनै बढेको छ ।

आणविक पनडुब्बी निर्माण भइरहेको भारतको पूर्वी नौसेना कमाण्डसँग यसलाई लिएर चिन्ता व्यक्त गरिएको छ। खतरा यो छ कि बंगालको खाडीमा बंगलादेशी नौसेनालाई चीनको सहयोगले यस क्षेत्रमा चिनियाँ पनडुब्बी गतिविधिहरूलाई प्रोत्साहित गर्नेछ र गुप्तचर भेलाको लागि एक मोर्चाको रूपमा काम गर्नेछ।

हालसालै चीनले बंगलादेशलाई आफ्नो चिनियाँ निर्मित पनडुब्बीहरूको लागि पनडुब्बी आधार निर्माण गर्न मद्दत गरेको थियो। विश्व व्यापारको आधा हिस्सा चीन, जापान, कोरियालाई मध्यपूर्व र अफ्रिकासँग जोड्ने समुद्री मार्गबाटै जान्छ, जुन बंगालको खाडीको टाउकोमा छ।

यो क्षेत्र स्वतन्त्र र खुला इन्डो-प्यासिफिक क्षेत्रको अमेरिकी रणनीतिका लागि धेरै महत्त्वपूर्ण छ, जुन चीनको महत्वाकांक्षाका अगाडि सबैभन्दा ठूलो चुनौती हो। यो भारत र इन्डोनेसियाको बीचमा रहेको विश्वको सबैभन्दा ठूलो खाडी हो। यसको तटीय देशहरू बंगलादेश, म्यानमार र श्रीलंका हुन्। भारतले बंगालको खाडीलाई आफ्नो प्रभाव क्षेत्रका रूपमा हेर्दा तटीय देशहरूको सैन्य शक्ति बढाउँदै आएको छ।

बंगलादेशकी प्रधानमन्त्री शेख हसिनाले ‘बीएनएस शेख हसिना’ नामक पनडुब्बी स्टेशनको उद्घाटन गरेकी छिन्, जुन बंगलादेशको पहिलो यस्तो पनडुब्बी स्टेशन हो। यहाँ एक पटकमा ६ वटा पनडुब्बी र ८ वटा नौसेना जहाजले बर्थ गर्न सक्छन् । बंगलादेशले चीनको सहयोगमा यो स्टेशन बनाएको हुनाले एक दिन चिनियाँ पनडुब्बी पनि यहाँ डक गर्न सक्छन्। 

प्रकाशित मिति: १ जेष्ठ २०८०, सोमबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्