Deshko News
१४ मंसिर २०८०, बिहिबार

चीनमा काेराेनाकाे कहर : जुनमा आउने नयाँ लहरले साढे ६ कराेड मानिस संक्रमित हुने विज्ञकाे दाबी


 


बेइजिङ, जेठ ९
चीनका श्वासप्रश्वास विज्ञ झोङ नानसानले जुनको अन्त्यसम्ममा कोरोना महामारीको लहर आउन सक्ने सम्भावना रहेकाे बताएका छन् । उहाँले हप्तामा ६ करोड ५० लाख संक्रमित हुनसक्ने दाबी समेत गरेका छन् ।

उनले कोरोना संक्रमण भाइरसको XBB भेरियन्टबाट बच्न चाँडै नै २ वटा नयाँ खोप बजारमा ल्याउने लक्ष्य रहेको पनि बताए । झोङले सोमबार दक्षिण चीनको ग्वाङ्डोङ प्रान्तको ग्वाङ्झाउमा भएको २०२३ ग्रेटर बे एरिया साइन्स फोरममा उक्त टिप्पणी गरेका हुन् ।

उनले भने,’अप्रिलको अन्त्य र मेको शुरुमा कोभिड-१९ संक्रमणको सानो लहर ‘अपेक्षित’ थियो। अनुमानले मे महिनाको अन्त्यमा संक्रमणको सानो शिखर हुने सम्भावना देखाएको छ। योसँगै संक्रमणको संख्या प्रति हप्ता करिब ४ करोड पुग्ने छ । जुनको अन्त्यसम्ममा, महामारीले हप्तामा करिब ६ करोड ५० लाख संक्रमित हुने अपेक्षा गरिएको छ।’

झोङले खुलासा गरे कि चीनले देशको वर्तमान प्रभावशाली XBB भेरियन्टको सामना गर्न दुईवटा काेराेना खोपहरूलाई स्वीकृत गरेको छ र नयाँ खोपहरू चाँडै बजारमा ल्याइनेछ। उनले छिट्टै थप तीन वा चारवटा खोप स्वीकृत हुने बताए ।

अझ प्रभावकारी भ्याक्सिन विकास गर्नमा हामी अन्य देशभन्दा अगाडि छौं। चाइना सेन्टर फर डिजिज कन्ट्रोल एण्ड प्रिभेन्सन (चाइना सीडीसी)का अनुसार XBB उत्परिवर्ती संक्रमण दर फेब्रुअरीको मध्यमा ०.२ प्रतिशतबाट बढेर अप्रिलको अन्त्यमा ७४.४ प्रतिशत र मेको शुरुमा ८३.६ प्रतिशतमा पुगेको छ।

चाइना सीडीसीले भने कि भेरियन्टसँग जोडिएको संक्रमणको अनुपात लगातार बढिरहेको छ। हाल चलिरहेको XBB स्ट्रेन भेरियन्ट ओमिक्रोनकाे पुनः संयोजक हो। डाटाले सुझाव दिन्छ कि यसको ट्रान्समिसिबिलिटी र प्रतिरक्षाबाट बच्ने क्षमता प्रारम्भिक परिसंचरण ओमिक्रोन संस्करणको भन्दा बलियो छ, तर राष्ट्रिय स्वास्थ्य आयोगका अनुसार यसको रोगजनकतामा कुनै उल्लेखनीय परिवर्तन भएको छैन।

प्रकाशित मिति: ९ जेष्ठ २०८०, मंगलबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्