पोर्चुगलले फाइभजीमा चिनियाँ आपूर्तिकर्ताहरूलाई प्रतिबन्ध लगाउँदै


 


काठमाडौं, जेठ १४
पोर्चुगलको साइबरसेक्युरिटी काउन्सिल सीएसएससीले एउटा प्रस्ताव जारी गरेको छ जसले टेलिकम अपरेटरहरूलाई उनीहरूको उच्च-स्पीड फाइभजी मोबाइल नेटवर्कहरू साथै फोरजी प्लेटफर्महरूमा चिनियाँ उपकरणहरू प्रयोग गर्नबाट औपचारिक रूपमा प्रतिबन्ध लगाउन सक्छ जुन नयाँ प्रविधिमा आधारित छ।

सीएसएससी प्रधानमन्त्रीको परामर्शदाता निकाय हो र यसको कागजात, मे २३ मा, चिनियाँ टेक्नोलोजी कम्पनी ह्वावेद्वारा पोर्चुगलको फाइभजी बजारमा प्रवेश गर्न र सम्भवतः विद्यमान सम्झौताहरू विस्तार गर्ने प्रयासमा अर्को धक्का भएको रोयटर्सले रिपोर्ट गरेको छ।

गत अगस्टमा स्वीकृत कानून अन्तर्गत, सरकारले टेलिकम कम्पनीहरूको “बहिष्करण, प्रयोगमा प्रतिबन्ध, वा उपकरण वा सेवाहरूको प्रयोग बन्द गर्ने” निर्धारण गर्न सक्छ, साथै सञ्चालकहरूको पालना गर्न सर्तहरू र समयसीमा सेट गर्न सक्छ।

महत्त्वपूर्ण पूर्वाधारमा चिनियाँ संलग्नताले सुरक्षामा सम्झौता गर्न सक्ने युरोपेली र अमेरिकी चिन्ताहरूको बीचमा देशका मुख्य अपरेटरहरू, एलटिस, एनओएस र भोडाफोनले पहिले नै फाइभजी कोर नेटवर्कहरूमा ह्वावेको उपकरणहरू प्रयोग नगर्ने बताइसकेका छन्। तर बेइजिङ र हुवावेले त्यस्ता सुझावहरूलाई अस्वीकार गर्छन्।

पोर्चुगलको अवस्थित ५जी नेटवर्कहरू स्ट्यान्डअलोन छैनन् र अझै पनि ठूलो मात्रामा फोरजी प्रविधि र उपकरणहरूमा आधारित छन्।

चीन वा कुनै चिनियाँ आपूर्तिकर्ताको नाम उल्लेख नगरी, सीएसएससीले आपूर्तिकर्ता वा प्रदायकहरूबाट सुरक्षाको लागि “उच्च जोखिम” को चेतावनी दियो।

यसको राय एक अज्ञात रिपोर्टमा आधारित छ जसले फाइभजी प्रविधि समावेश गर्ने सार्वजनिक इलेक्ट्रोनिक सञ्चार नेटवर्कहरूमा उपकरणहरूको सुरक्षाको मूल्याङ्कन गरेको छ।

उता ह्वावेले एक विज्ञप्तिमा बताएअनुसार, यस विषयमा पहिले कुनै जानकारी थिएन, र यस विषयमा परामर्श गरिएको थिएन र यसले अझै पनि मूल्यांकनको प्रकृति बारे जानकारी सङ्कलन गरिरहेको छ र पोर्चुगाली ग्राहकहरूलाई सेवा जारी राख्ने आशा गरेको छ।

प्रकाशित मिति: १४ जेष्ठ २०८०, आइतबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्