अमेरिकी मन्त्रीले दलाई लामाका प्रतिनिधिसँग गरे भारतमा वार्ताएजेन्सी, साउन १५
अमेरिकी विदेश मन्त्री एन्टोनी ब्लाइन्केन र तिब्बती धर्म गुरु दलाई लामाका प्रतिनिधिहरूबीच बुधबार भारतमा भएको बैठकमा चीनले कडा आपत्ति जनाएको छ।

चिनियाँ विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता चाओ लिजियान बिहीबार नियमित प्रेस सम्मेलनमा अमेरिकी विदेश मन्त्री एन्टनी ब्लाइन्केनले भारतमा तिब्बती नेता दलाई लामाका प्रतिनिधिहरूसँगको भेटको बारेमा सोधिएको प्रश्नको जवाफमा चीनले कडा जवाफ दिएको छ।

चाओ लिजियानले भने, ‘तिब्बतको मुद्दा पूर्ण रूपमा चीनको आन्तरिक मामला हो र यसमा कुनै पनि प्रकारको विदेशी हस्तक्षेपलाई सहनेछैन। १४ औं दलाई लामा धार्मिक व्यक्तित्व मात्र होइन तर राजनीतिक रूपमा निर्वासनमा परेका व्यक्ति हुन् र लामो समयदेखि चीन विरोधी अलगाववादी गतिविधिमा संलग्न छन्।

तिब्बतलाई उनीहरु चीनबाट अलग गर्न कोशिस गर्दैछन्। चीनले विदेशी अधिकारीहरु र दलाई लामा बीचको कुनै पनि सम्पर्कको कडा विरोध गर्दछ। अमेरिकी पक्ष र दलाई लामा बीचको बैठक अमेरिकाको प्रतिबद्धताको उल्लङ्घन हो ।

सम्मान र चीनको आन्तरिक मामिलामा हस्तक्षेप रोक्नुहोस्। अमेरिकाले चीन विरोधी छुट्टिवादी गतिविधिमा संलग्न व्यक्तिलाई समर्थन गर्नु हुँदैन। चीनले आफ्नो हित रक्षा गर्न प्रत्येक कदम चाल्नेछ।’

यस महिना जुलाई ६ मा भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले ट्विटरमा दलाई लामालाई उनको जन्मदिनमा बधाई दिने बारे जानकारी दिएका थिए, चीनले त्यसमा पनि कडा आपत्ति व्यक्त गरेको थियो। प्रधानमन्त्री मोदीले दलाई लामालाई बोलाएर उनको ८६ औं जन्मदिन बधाई दिएको ट्वीटको माध्यमबाट जानकारी सार्वजनिक गरेका थिए।

यो उल्लेखनीय थियो किनकी विगतमा धेरैपटक दलाई लामालाई सार्वजनिक बधाई सन्देश दिने मोदीले विगत केही वर्षदेखि त्यसो गरेका थिएनन्।

भारतले विगत केही वर्षहरुमा चीनसँग सम्बन्ध सुधार्ने प्रयासमा सबै विवादित मुद्दाहरुमा थप सावधानी अपनाइरहेको छ। तर, गत एक वर्षमा भारत र चीनबीचको सम्बन्धमा आएको तनावका कारण मोदीले दलाई लामालाई दिएको बधाई सन्देशलाई महत्वपूर्ण घटनाका रूपमा लिने गरिएको छ ।

चीन र दलाई लामाको इतिहास चीन र तिब्बतको इतिहास हो। बौद्ध धर्मका अनुयायीहरूले दलाई लामालाई रूपकको रूपमा हेर्छन्। तिनीहरू अनुकम्पाको प्रतीकको रूपमा देखिन्छन्। -बिबिसी हिन्दीसँगको सहयोगमा

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
           
सामाजिक संजालमा हामी
सूचना विभाग, दर्ता प्रमाणपत्र नं. ३८६/०७३-७४
सम्पर्क
देशको मिडिया प्रा.लि. काठमाडौँ, नेपाल
इमेलः [email protected]
फोन : ०१-४१०७६६६
           
संस्थापक / प्रधान सम्पादक : ध्रुब सुबेदी
     
           
facebook
© 2022 Deshko News