चिनियाँ वायुसेना र मिसाइललाई काउन्टर दिन अमेरिकाले बनायो अत्याधुनिक हतियार प्रणालीएजेन्सी, असार २०
अमेरिका र चीनबीच नयाँ हतियारको दौड शुरू भएको छ। जून २०२१ मा अमेरिकी वायु सेनाले ‘नेक्स्ट जेनरेशन एयर डोमिनेन्स’ (एनजीएडी) प्रणाली ‘१० औं जेनरेशन’ लडाकू विमानमा अर्को १० बर्ष भित्र प्रयोग गर्ने घोषणा गर्‍यो । अमेरिकी वायु सेनाका चीफ अफ स्टाफ जनरल चार्ल्स क्यू ब्राउन जूनियरले हाउस सशस्त्र सेवा समितिलाई भने, ‘यो नयाँ र अत्याधुनिक लडाकू विमान एफ-२२ रैप्टरलाई प्रतिस्थापन गर्दछ र एक साथ धेरै कार्यहरु गर्न सक्षम छ।

आर्थिक वर्ष २०२२ को बजेट प्रस्तावको सम्बन्धमा, वायु सेना प्रमुखले यस लडाकू विमानको मुख्य उद्देश्य हवाई क्षेत्रमा अमेरिकाको प्रभुत्व कायम राख्नु वताएका थिए । तर, एकै समयमा यो लडाकु विमान पनि जमिनमा लक्षित गर्न सक्ने क्षमतासंग सुसज्जित हुने वताइएको छ ।

ब्राउनले यो पनि भने, ‘एनजीएडी लडाकू विमानले एफ -२२ को परिचालन दायरा पनि विस्तार गरेको छ। यसमा हतियार वा गोला बारुदको ठूलो मात्रामा बोक्ने क्षमता छ, जसले गर्दा हिन्द-प्रशान्त (हिन्द महासागर, एशिया अष्ट्रेलियाको लागि ) र पूर्वी अमेरिका क्षेत्रमा लामो दूरीको क्षमता राख्दछ ।

अमेरिकाले इन्डो-प्यासिफिक क्षेत्रमा चिनियाँ वायुसेना र सतहदेखि मिसाइल बलको बढ्दो खतराको सामना गर्न यो हतियार प्रणालीको योजना बनाइरहेको छ।
‘समय पक्कै आउँदैछ, जहाँ जे -२० जस्ता अत्याधुनिक मिसाइलहरु अमेरिकी वायु सेनाको लागी खतरा बन्न सक्छ,’उच्च नोट मा भनिएको छ।

जे -२० चीनको पहिलो चुपके (रडार र उन्नत उपकरण बाट देखिने छैन) लडाकू विमान हाल प्रयोगमा छ। ‘यो (चिनियाँ विमान) खतरामा छ,’ उच्च नोटले भन्यो र हामीले यसलाई तोड्नु पर्छ।’ चिनियाँ वायुसेना र अमेरिकी वायु सेनाबीच बयानबाजी सुरु भइसकेको छ। बिबिसी नेपालीको सहयोगमा

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
           
सामाजिक संजालमा हामी
सूचना विभाग, दर्ता प्रमाणपत्र नं. ३८६/०७३-७४
सम्पर्क
देशको मिडिया प्रा.लि. काठमाडौँ, नेपाल
इमेलः [email protected]
फोन : ०१-४१०७६६६
           
संस्थापक / प्रधान सम्पादक : ध्रुब सुबेदी
     
           
facebook
© 2022 Deshko News