Deshko News
१५ मंसिर २०८०, शुक्रबार

‘कोभिड प्रकोप आधिकारिक रूपमा सुरु हुनुअघि पश्चिमी सेनाहरू वुहानमा बिरामी परेका थिए’


 


एजेन्सी । कोरोना भाइरस (कोभिड १९) को प्रकोप आधिकारिक रूपमा सुरु हुनुभन्दा केही समयअघि चीनको वुहानमा भएको विश्व सैन्य खेलहरूमा भाग लिएपछि पश्चिमी सेनाहरू कथित रूपमा रहस्यमय रोगबाट बिरामी परे। एक लामो समय सेवारत क्यानाडाली अधिकारी चीनको महामारी ग्राउन्ड शून्य सहरमा खेलहरूमा भाग लिने क्रममा बिरामी परेका सयौं खेलाडीहरूमध्ये एक थिए । द सनले बनाएको रिपोर्टमा भाइरस नजिकैको प्रयोगशालाबाट लिक भएको उल्लेख छ ।

व्हिसलब्लोइंग क्यानाडाली, जसको नाम बताउन सकिएन किनभने उनी अझै सेनामा छन् । मेल अन सन्डे विदेशी प्रतिस्पर्धीहरूले अक्टोबरमा भ्रमण गर्दा प्रायः एक करोड १० लाख मानिसहरूको हलचल हुने सहर ‘भूत शहर जस्तै’भेट्टाए। तर चिनियाँ कम्युनिष्ट शासनले पहिलो पुष्टि भएको केस डिसेम्बरसम्म नभएको दाबी गर्‍यो।

यो कथित रूपमा दाबी गरिएको थियो कि क्यानाडाली टोली रहस्यमय रोगबाट धेरै नराम्ररी प्रभावित भएको थियो, घर फिर्ता उनीहरूको सैन्य उडानमा क्वारेन्टाइन खण्ड स्थापना गरिएको थियो। अधिकारीका अनुसार सैन्य नियुक्त डाक्टरले पछि भने कि उसले लगभग निश्चित रूपमा कोभिड लागेको पत्ता लगायो र अब अनुसन्धानको माग गर्दैछ। ती अधिकारीले डेली मेललाई भने, ‘म १०० प्रतिशत विश्वस्त छु कि भाइरस वुहानमा थियो जब हामी त्यहाँ थियौं’

‘प्रमाणको भार वैज्ञानिक समुदाय र बुद्धिमत्ता विशेषज्ञहरूलाई प्रमाणित गर्ने हो, खेलाडीहरूको लागि होइन,’ उनले भने।’म स्वीकार गर्छु कि म वैज्ञानिक होइन र यो कोभिड-१९ नहुन सक्छ, तर किन सबैजना राम्ररी अनुसन्धान गर्न हिचकिचाउँछन्?

‘यस्तो लाग्छ कि हामी यस महामारीको शून्यमा उपस्थित थियौं जसले सबैको जीवनमा यस्तो प्रभाव पारेको छ’, उनले भने, ‘लाखौंको मृत्यु र अर्थव्यवस्था बन्द भएको छ, त्यसोभए किन उचित लगनशीलता पूरा नगर्ने। के तथ्यहरू ह्यान्डल गर्न धेरै ठूला छन्?’

अधिकारीको दावीले चिनियाँ सरकारले प्रकोपलाई कभर गरेको व्यापक सिद्धान्तहरूमा थपेको छ – जसको मतलब बाँकी विश्वसँग प्रतिक्रिया दिन र यसलाई विश्वभर फैलिनबाट रोक्न थोरै समय थियो।

महामारीको समयमा कम्तिमा ५५ लाख मानिस मरेका छन्। र ओमिक्रोन भेरियन्टले विश्वभरि कब्जा जमाउन थालेपछि, केस संख्याहरू विश्वव्यापी रूपमा एक हप्तामा रेकर्ड गरिएको एक करोड मिलियनको उचाइमा पुग्यो। बेइजिङले यसअघि कोभिडको पहिलो पुष्टि भएको केस डिसेम्बर ८, २०१९ मा भएको बताएको थियो, विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) लाई ताइवानका स्रोतहरूले सूचना दिनुभन्दा तीन हप्ता अघि।

चीनले सहयोग गर्न अस्वीकार गर्यो
चीनले घातक भाइरसको स्रोतको बारेमा पूर्ण-स्तरीय अनुसन्धानमा सहयोग गर्न अस्वीकार गर्दै आएको छ। तर वैज्ञानिकहरू, अनुसन्धानकर्ताहरू र सरकारहरूले जवाफहरूको खोजी गर्दा गत वर्षदेखि प्रयोगशाला चुहावटको प्रमाणहरू जम्मा भइरहेका छन्। वुहान इन्स्टिच्युट अफ भाइरोलोजीमा ध्यान केन्द्रित गरिएको छ।

दर्जनौं वैज्ञानिकहरूले सुझाव दिएका छन् कि कोभिड एक संक्रमित अनुसन्धानकर्ता, फोहोरको अनुचित विसर्जन वा साइटमा सुरक्षामा सम्भावित उल्लङ्घनहरू मार्फत प्रयोगशालाबाट फैलिन सक्छ। एउटा बमशेल पुस्तकले भन्यो कि भाइरस “नरसंहारको लागि टेलर-मेड” जस्तो देखिन्छ र एक वैज्ञानिकलाई संक्रमित बाँदरले टोकेपछि प्रयोगशालाबाट भागेका थिए।

चीन र प्रयोगशाला दुवैले आरोपहरू अस्वीकार गरेका छन्, तर शीर्ष पूर्व गुप्तचर मालिकहरूले भने कि प्रयोगशाला ‘दुर्घटना’ को प्रमाण देख्न स्पष्ट थियो र त्यहाँ ‘पहिलो दिनबाट’ गणना गरिएका कोभिडका केस कभर अप भएको छ।

प्रकाशित मिति: २८ पुस २०७८, बुधबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्