Deshko News
१८ आश्विन २०८०, बिहिबार

ताइवान पुनर्एकीकरणमा सैनिक बल प्रयोग गर्ने चीनकाे चेतावनीकाठमाडौं, जेठ १९
चीनले ताइवान पुनर्एकीकरणमा सैनिक बल गर्न सक्ने चेतावनी दिएको छ । साउथ चाइना मर्निङ पोस्टले जनाएअनुसार चीनले ताइवानसँगको पुनर्एकीकरण प्रक्रियामा बल प्रयोग गर्ने अधिकारलाई बिल्कुलै नत्याग्ने कुरो रक्षामन्त्री ली साङ्फुले बिहीबार भनेका हुन् । साथै रक्षा मन्त्रालयले टापुमा विदेशी हस्तक्षेप विरुद्ध चेतावनी दिँदै शान्तिपूर्ण मेलमिलापको आशा व्यक्त गरेको छ ।

बिहीबारको पत्रकार सम्मेलनमा रक्षा मन्त्रालयका प्रवक्ता तान केफेईले दिनको अघिल्लो दिन लीले आफ्ना सिंगापुरका समकक्षी एनजी इङ्ग हेनसँग गरेको भेटघाटबारे जनाए । उनले ताइवानलाई चीनले आफ्नो सार्वभौम क्षेत्रको हिस्सा मानेको बताए ।

“ताइवानको स्वतन्त्रताको लागि विदेशी समर्थन खोज्ने लोकतान्त्रिक प्रगतिशील पार्टीका अधिकारीहरूले कुनै पनि प्रयासलाई हामी कहिल्यै सहने छैनौं न त चीनलाई नियन्त्रण गर्न ताइवानलाई प्रयोग गर्ने बाह्य शक्तिहरूले कुनै पनि प्रयासलाई सहने छैनौं। हामी बलको प्रयोग त्याग्न वाचा गर्दैनौं, “ताइवानको सत्तारुढ दललाई उल्लेख गर्दै प्रवक्ताले भने।
उनले चीन सरकारले शान्तिपूर्ण पुनर्एकीकरणका लागि सबैभन्दा ठूलो इमानदारी र ठूलो प्रयासका साथ प्रयास जारी राख्ने बताए ।

अमेरिकाले यस हप्ताको सुरुमा अमेरिकी प्रतिबन्धको सूचीमा रहेका लीले सिंगापुरमा वार्षिक साङ्ग्रि–ला संवाद सुरक्षा फोरमको छेउमा रक्षा सचिव लोयड अस्टिनसँगको बैठक अस्वीकार गरेका थिए। चिनियाँ विदेश मन्त्रालयले अमेरिकाले चीनप्रतिको आफ्नो नीतिलाई ‘सच्याउनुपर्छ’ र आफ्नो मामिलामा हस्तक्षेप गर्न बन्द गर्नुपर्ने बताएको छ।

ली र अस्टिनबीच बुधबार हुने सम्भावित भेटको बारेमा सोध्दा चिनियाँ रक्षा मन्त्रालयले चीन–अमेरिका सैन्य सम्बन्धको विकासलाई ठूलो महत्व दिने भएपनि सिद्धान्तबिना वार्ता हुन नसक्ने बतायो ।

‘एकातिर अमेरिकाले सञ्चारलाई बलियो बनाउन चाहन्छ भनी भनिरहन्छ, तर अर्कोतर्फ चीनको चासोलाई बेवास्ता गर्दै कृत्रिम रूपमा अवरोध खडा गरी दुई सेनाबीचको आपसी विश्वासलाई गम्भीर रूपमा कमजोर पार्छ,’ मन्त्रालयका प्रवक्ताले थपे।

अमेरिका र चीनले एकअर्कालाई ताइवान जलडमरुमा तनाव उत्पन्न गरेको र अरूलाई दबाउनको लागि व्यापार सम्बन्धलाई हतियार बनाएको आरोप लगाएका छन्। मंगलबार रक्षामन्त्रालय पेन्टागनले चिनियाँ लडाकु जेटले अमेरिकी टोही विमानको नजिक खतरनाक युद्धाभ्यास गरिरहेको दाबी गरेको थियो। चीन सरकारले अमेरिकाको यो दाबी अस्वीकार गरेको छ।

प्रकाशित मिति: १९ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
           
सामाजिक संजालमा हामी
सूचना विभाग, दर्ता प्रमाणपत्र नं. ३८६/०७३-७४
सम्पर्क
देशको मिडिया प्रा.लि. काठमाडौँ, नेपाल
इमेलः [email protected]
सिधा सम्पर्क : ९८५२०५२२००
           
संस्थापक / प्रधान सम्पादक : ध्रुव सुबेदी
     
           
facebook
© 2023 Deshko News