भुटानी भूमिमा चिनियाँ पाइला, एउटै गाउँमा बसायो १४७ परिवार


 


बेइजिङ । चीन यस्तो देश हो जसको लगभग सबै छिमेकीहरूसँग क्षेत्रीय विवाद छ। यसको विस्तारवादी अजेन्डा, विशेष गरी तिब्बतको सीमावर्ती क्षेत्रमा हिमालय क्षेत्रका देशहरूका लागि चिन्ताको विषय बनेको छ।

यसले भर्खरै विवादित भुटान-चीन सीमानामा बनेका तीन वटा गाउँमध्ये एउटामा १४७ परिवारलाई बसाइदिएको छ। साउथ चाइना मर्निङ पोस्टका अनुसार, गत वर्ष डिसेम्बर २८ मा तिब्बती सहर सिगात्सेका ३८ परिवारलाई भुटान–चीन सीमामा रहेको नयाँ विस्तारित ताम्लुङ गाउँमा पुनर्वास गरिएको थियो।

हङकङको अंग्रेजी दैनिकले स्थानीय मिडिया रिपोर्टलाई उद्धृत गर्दै भन्यो, सन् २०२२ को अन्तमा बनेको तामालुङ गाउँमा शुरुमा २०० जना बस्ने ७० घर थिए। तर अहिले २ सय ३५ परिवार बस्ने गरी विस्तार गरिएको छ। अर्को सीमावर्ती गाउँ, ग्यालफुगले पनि आफ्नो विस्तार देखेको छ र हाल १५० भन्दा बढी घरपरिवार रहेको हङकङमा आधारित दैनिकले जनाएको छ।

अमेरिकामा प्रकाशित फरेन पोलिसी पत्रिकाका अनुसार हिमालको पहाडमा करिब १२ हजार फिटको उचाइमा रहेको बेउल्खेनपाजोङ क्षेत्रमा अवस्थित ग्यालफुग गाउँ र छिमेकी मेन्चुमा उपत्यकामा दशौं माइल लामो सडक र २०२१ सम्ममा विभिन्न ठूला ठूला सडक र सैन्य भवनहरूको विकास भएको देखियो।

चाखलाग्दो कुरा के छ भने भुटानको सीमावर्ती क्षेत्रमा चिनियाँ नागरिकलाई बसाउने रणनीतिको पछाडि आफ्नो मनसाय लुकाउन चीनले यी बस्तीहरूलाई “मध्यम समृद्धि गाउँहरू” नाम दिएको छ। र चीनको राज्य-समर्थित अखबार पिपुल्स डेलीले तिब्बती प्रशासनिक क्षेत्रसँग सीमा जोडिएका गाउँहरूको संख्या ६२० भन्दा बढी राखेको छ। पिपल्स डेलीका अनुसार तिनीहरू सन् २०२१ को अन्त्य सम्ममा स्थापित भएका छन्।

तर, चिन्ताको कुरा के छ भने भुटानले दाबी गरेको क्षेत्रमा आफ्ना जनतालाई बसाउन चीन सक्रिय रूपमा संलग्न छ। बेयुल खेनपाजोङ र मेन्चुमा उपत्यका दुबै भुटानी क्षेत्र “हिडन भ्याली” भित्र पर्दछन्। जसलाई हिमालयी राष्ट्रका मानिसहरूले पवित्र मानेका थिए। राजा जिग्मे खेसर नामग्याल वाङ्चुकको परिवारले यस क्षेत्रमा “आफ्नो पुर्खाको सम्पदा पत्ता लगाउँदै”। परराष्ट्र नीतिले रोबर्टलाई उद्धृत गरेको छ। तिब्बत र चीन–भुटान सीमाका विज्ञ बार्नेटले यस्तो बताएका हुन् ।

भुटान र चीनले लामो समयदेखि चलिरहेको सीमा विवाद समाधानका लागि वार्ता गरिरहेका बेला यो सबै भइरहेको हो। अक्टोबर २०२१ मा दुई देशहरूले बढ्दो सीमा विवादहरू समाधान गर्न तीन-चरण प्रक्रियाको लागि समझदारी पत्रमा हस्ताक्षर गरे। यो कहिले पनि आधिकारिक रूपमा सार्वजनिक गरिएको थिएन। तर साउथ चाइना मर्निङ पोस्ट लगायतका विभिन्न सञ्चारमाध्यमहरूले यसमा कागजमा सीमांकन गर्ने, सीमाङ्कन गरिएको क्षेत्रको भ्रमण र त्यसपछि औपचारिक रूपमा दुई देशबीच सहमति भएको सीमा घोषणा गर्ने सुझाव दिएका थिए।

अक्टोबर २०२३ मा तत्कालीन भुटानी विदेश मामिला र वैदेशिक व्यापार मन्त्री टान्डी दोर्जी चिनियाँ अधिकारीहरूसँग सीमा वार्ताको २५ औं चरणको लागि बेइजिङ गए। उनले पछि मिडियालाई भने कि दुई देश तीन चरणको रोडम्याप पूरा गर्न नजिक छ। २०२३ को शुरुमा भुटानी प्रधानमन्त्री लोटसेरिङले बेल्जियमको एउटा अखबारसँगको अन्तर्वार्तामा भुटान–चीन सीमाको सीमांकन जतिसक्दो चाँडो हुने बताए।

भुटान र चीनबीचको विवादको मुख्य क्षेत्र चुम्बी उपत्यकाको पश्चिमी सीमा र दुई उत्तरी क्षेत्र जाकारलुङ र पासामलुङ उपत्यकाहरू हुन्। २०२० देखि, चीनले डोकलाममा थप दाबी पनि गरेको छ। जुन २०१७ मा भारत र चीनबीचको गतिरोधको स्थल थियो।

जाकारलुङ, पासामलुङ उपत्यका र डोक्लामलगायत भूटानको ७६४ वर्ग किलोमिटर भूभाग तिब्बत स्वायत्त क्षेत्रको हिस्सा भएको बेइजिङको दाबी छ। तर विश्लेषकहरूले चीनको दाबीलाई ‘अस्पष्ट’ भनेका छन् । तिब्बतको नाममा चीनले आफ्नो विस्तारवादी योजना अगाडि बढाएको उनको भनाइ छ। विदेश नीतिअनुसार चीनले भुटानलाई जाकारलुङ, पासामलुङ उपत्यका र डोक्लाम क्षेत्र बेइजिङलाई हस्तान्तरण गर्न दबाब दिन सबै रणनीति प्रयोग गरिरहेको छ।

विश्लेषकहरू भन्छन् कि भुटान नजिकै विवादित क्षेत्रमा सडक निर्माण, गाउँहरू बसोबास गर्ने र अन्य पूर्वाधारहरू विकास गर्ने चीनको कदमले दक्षिण चीन सागरको ९० प्रतिशत काल्पनिक नाइनको रूपमा दाबी गर्ने डिजाइनको भाग हो। दक्षिण चीन सागरलाई लिएर बेइजिङको भियतनाम, फिलिपिन्स, मलेसिया र ब्रुनाईसँग नियमित विवाद छ।

२०१६ मा जब हेगको स्थायी मध्यस्थताको अदालतले दक्षिण चीन सागरमा चीन र फिलिपिन्स बीचको विवादलाई सम्बोधन गर्दै, मनिलाको पक्षमा निर्णय दियो र भन्यो कि बेइजिङले दक्षिण चीन सागरमा समुद्री दावीको लागि कुनै कानूनी आधार छैन। त्यसैले बेइजिङले निर्णयप्रति आक्रोशका साथ प्रतिक्रिया देखायो। चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङले भने, “चीनले यी निर्णयहरूमा आधारित कुनै पनि दाबी वा कार्यको विरोध गर्दछ र कहिल्यै स्वीकार गर्नेछैन।”

चीनको विदेश मन्त्रालयले पनि भन्यो, “चीनले (अन्तर्राष्ट्रिय न्यायाधिकरणको) निर्णय अवैध छ र यसमा कुनै बाध्यकारी शक्ति छैन भनी घोषणा गर्दछ।” त्यसबेलादेखि, बेइजिङले प्रशान्त महासागरको पानीको शरीरमा छरिएका टापुहरूमा सैन्य पूर्वाधार निर्माण गरेर क्षेप्यास्त्र र अन्य हतियारहरू राखेर दक्षिण चीन सागरमा भारी सैन्यीकरण गरेको छ।

यसले फिलिपिन्स, भियतनाम, मलेसिया र ब्रुनाईलाई आफ्नो दाबी गर्ने दक्षिण चीन सागरका क्षेत्रमा ग्यास वा तेल अन्वेषण जस्ता माछा मार्ने वा अन्य गतिविधिमा संलग्न हुन अनुमति दिँदैन। दक्षिणपूर्वी एसियाली देशहरू बाहेक पूर्वी चीन सागरको सेन्काकु टापुहरूमा जापानसँग यसको नियमित लडाइहरू छन्।

चीन र रुस दुवैले २०२२ मा आफ्नो बीचमा असीमित साझेदारीको घोषणा गरेका छन्। तर पनि मस्को सधै आफ्नो खुट्टाको औँलामा रहनु पर्नेछ किनभने बेइजिङले अगस्त २०२३ मा जारी गरेको संशोधित नक्सामा रुसको बोलशोई उसुरिस्की टापुलाई चीनको हिस्साको रूपमा समावेश गरेको छ।

चीनले हेक्सियाजी भनिने उक्त टापु दुई सीमाना नदी उसुरी र अमुरको संगममा अवस्थित छ। एक शताब्दी भन्दा बढी क्षेत्रीय विवाद पछि रुसले २००८ मा लगभग आधा टापु चीनलाई हस्तान्तरण गर्यो। रुसले पनि त्यहाँ आफ्नो सैन्य आधार छोडेको छ।

बदलामा बेइजिङले उक्त क्षेत्रमाथि दाबी नगर्ने कुरामा सहमति जनायो तर अचानक गत वर्ष जारी गरिएको आफ्नो संशोधित नक्सामा चीनले पूरै बोलशोई उस्सुरिस्की टापुलाई आफ्नो भागको रूपमा देखाएर रुसीहरूलाई रातको निद्रा नदिने गरी उड्यो।

यी घटनाक्रमले चीनको विस्तारवादी मनसायलाई स्पष्ट रूपमा संकेत गर्छ। यसले आफ्नो क्षेत्रीय महत्वाकांक्षाको बाटोमा आउने कुनै पनि सम्झौता वा विश्वास तोड्न सक्छ भन्ने देखाउँछ।

प्रकाशित मिति: १३ फाल्गुन २०८०, आइतबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्