चिनियाँ जनमुक्ति सेनाले ताइवान वरिपरि तयारी गस्ती सञ्चालन गर्ने रणनीतिमा


 


ताइपेई, जेठ २३
चिनियाँ जनमुक्ति सेना (पीएलए) ले ताइवान स्ट्रेट चीनको क्षेत्रीय पानीको हिस्सा भएको दाबी गर्दै ताइवान वरिपरि तयारी गस्ती सञ्चालन गर्ने रणनीति अपनाएको ताइपेई टाइम्सले रिपोर्ट गरेको छ।

चीनले गत महिना ताइवानका राष्ट्रपति साई इङ्ग-वेनले अमेरिकी प्रतिनिधि सभाका सभामुख केभिन म्याकार्थीसँग अमेरिकामा भएको भेटपछि तीन दिने अभ्यास सुरु गरेको नेशनल डिफेन्स युनिभर्सिटीका अनुसन्धानकर्ता मा चेन-कुनले मेनल्याण्ड अफेयर्स काउन्सिल (म्याक) मा प्रकाशित लेखमा लेखेका छन्।

‘संयुक्त तरवार’ नाम दिइएको यी अभ्यासहरूमा २३२ हवाइ सोर्टीहरू समावेश गरेको र जसमध्ये १३४ ताइवान स्ट्रेटको मध्य रेखा पार गरिएको थियो, तर यसले बहिष्कार क्षेत्र वा लाइभ-फायर युद्धाभ्यासहरू समावेश गर्दैन गरेको ताइपेई टाइम्सले जनाएको छ।

यसको अभिप्रेत प्रभाव ताइवानको वायु-समुद्रको रक्षात्मक गहिराइलाई कम्प्रेस गर्नु रहेको र जसले पीएलएलाई पश्चिमी प्रशान्त महासागरमा शक्ति प्रक्षेपण गर्न र अनुमानित गस्तीको समयमा आक्रमण सुरु गर्न अनुमति दिन्छ।

पूर्वतयारी गस्तीका रणनीतिक प्रभावहरू विगतका उच्च-प्रोफाइल लाइभ-फायर अभ्यासहरू भन्दा ताइवानको सुरक्षाको लागि बढी खतरा भएको र पीएलएले आक्रमणको लागि अभ्यासलाई सुक्ष्मरुपमा अघि बढाउने सम्भावना रहेको बताइएको छ।

ताइपेई टाइम्सका अनुसार अन्तर्राष्ट्रिय समुदायबाट अनावश्यक ध्यानाकर्षण गराउनबाट बच्न पीएलएले अभ्यासको क्रममा मिसाइलहरू प्रहार गरेको हुन सक्छ।

अभ्यासमा भाग लिने चिनियाँ सेनाहरूले ताइवानमा आक्रमणमा प्रयोग गरिने युद्धाभ्यासको पूर्वाभ्यास गरे र पीएलएले अमेरिकी सेनालाई राष्ट्रलाई मद्दत गर्नबाट रोक्नको लागि सुधारिएको क्षमता प्रदर्शन गरेको छ।

चीनको विमानवाहक अमेरिकाभन्दा कमजोर भए पनि पीएलएले युद्धक्षेत्रको नजिक हुने भएकाले थप आधुनिक युद्धपोत, पनडुब्बी र जमिन र हावाबाट प्रक्षेपण गर्ने एन्टी-शिप मिसाइलहरू तैनाथ गर्न सक्ने जनाइएको छ।

प्रकाशित मिति: २३ जेष्ठ २०८०, मंगलबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्