अमेरिकी लबीहरूले छोड्न थाले चिनियाँ ग्राहक


 


एजेन्सी । वाशिंगटनस्थित लबिङ फर्महरूले चिनियाँग्राहकहरू हटाउन थालेका छन्। हालैका वर्षहरूमा चिनियाँ लबिङमा भएको वृद्धि र चीनको प्रभावको बारेमा बढ्दो चिन्ताका कारण सांसदहरूले छानबिनलाई कडा बनाउन थालेका छन्।

अमेरिकी सांसदहरूले कानुनलाई बढावा दिइरहेका छन्, जसले चिनियाँ कम्पनीहरूको लागि कसले लबिङ गरिरहेको छ भनेर थप पारदर्शिताको खोजी भइरहेको छ। विधायकहरूले चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी (सीसीपी) र पिपुल्स लिबरेशन आर्मी (पीएलए) लाई गोप्य रूपमा अमेरिकी जनताको हितलाई हानि गर्ने नीति एजेन्डाहरू अगाडि बढाउन ग्रे क्षेत्रहरू प्रयोग गर्नबाट रोक्नको कडाइ थालेका हुन्।

रिपब्लिकन सिनेटर जोन कोर्निनले गत हप्ता भीओएको मन्डारिन सेवालाई भने, ‘सांसदहरू यस समस्यालाई सम्बोधन गर्ने उद्देश्यका साथ कानूनमा काम पूरा गर्न धेरै नजिक छन्। गत वर्ष, सिनेटमा सांसदहरूले लबिङमा विदेशी प्रभाव खुलासा गर्ने ऐन पारित गरे र सदनका सदस्यहरूले यस्तै विधेयक पेश गरेका थिए।’

‘हामीले केही असहमतिको सामना गर्यौं तर काम गर्न जारी राख्नेछौं किनभने यी नीति निर्माताहरूलाई वास्तवमा कसले लबिङ गरिरहेको छ भनेर बुझ्न महत्त्वपूर्ण छ,’ कोर्निनले भने, ‘प्राथमिक फोकस विदेशी एजेन्ट दर्ता ऐन अन्तर्गत मानिसहरू दर्ता सुनिश्चित गर्नमा केन्द्रित छ। तपाईलाई थाहा छ, त्यहाँ धेरै समस्याहरू छन् जसमा मानिसहरूले विदेशी देशहरूसँग आफ्नो लबी सम्झौताहरू खुलासा गरेका छैनन्।’

कानूनलाई धक्का दिँदै, सांसदहरूले विदेशी सरकार र योजना, सुपरिवेक्षणमा भाग लिने राजनीतिक दलहरू सम्बन्धी थप पारदर्शिताको माग गर्न विदेशी एजेन्ट दर्ता ऐन १९३८ र १९९५ को लबिङ डिस्क्लोजर ऐनमा रहेका विद्यमान कमीकमजोरीहरू बन्द गर्न खोजिरहेका छन्।

यूएस लबिङलाई एलडीएद्वारा नियमन गरिएको छ, जसमा घरेलु लबिङको खुलासा आवश्यक छ, र फारा, जसमा विदेशी सरकारहरू र राजनीतिक दलहरूद्वारा लबिङ र अन्य प्रकारको प्रभावको खुलासा आवश्यक छ।

चीनको लबिङ गतिविधिहरूको छानबिनलाई कडा पार्ने प्रयास अमेरिकी रक्षा विभागले जनवरीको अन्त्यमा संयुक्त राज्य अमेरिकामा प्रत्यक्ष वा अप्रत्यक्ष रूपमा सञ्चालन गर्ने ‘चिनियाँ सैन्य कम्पनीहरू’ १२६०एच सूची बनाएर सार्वजनिक नै गरेको थियो।

प्रकाशित मिति: ८ चैत्र २०८०, बिहिबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्