ताइवानमाथि कब्जा जमाउन चीन रणनीति बनाउँदै


 


एजेन्सी, वैशाख २०
ताइवानमाथि कब्जा जमाउन चीन लगातार विभिन्न गतिविधिमा गरिरहेकाे छ ।

अहिले भर्खरै यस सम्बन्धमा ताइवानको रक्षा मन्त्रालयको वक्तव्य जारी गरेकाे छ । चिनियाँ सेनाले ताइवान नजिकैबाट करिब ३८ वटा लडाकु विमान र अन्य लडाकु विमानहरू उडाएकाे वक्तव्यमा उल्लेख छ ।

यो पनि भनिएको छ कि चीनको लामो समयदेखि चलिरहेको युद्ध अभ्यास पछि यी विमानहरू पहिलो पटक ताइवानको सीमामा घुसेर उडाएकाे हाे ।

चीनले स्वशासित टापु लोकतन्त्रको विरुद्धमा निरन्तर प्रयास गरिरहेको बेला शुक्रबार ६ वटा नौसैनिक जहाज पनि देखिएको रक्षा मन्त्रालयले जनाएको छ। तर बेइजिङले यसलाई आफ्नो क्षेत्रको भागको रूपमा दाबी गर्दै आइरहेकाे छ ।

यो टापुलाई अलग गर्ने ताइवानको मिडलाइनबाट करिब १९ विमान पनि उडेको मन्त्रालयले जनाएको छ । जसमा पाँच एसयू–३० र दुईवटा जे–१६ विमान रहेका छन् । यससँगै एउटा ड्रोन र एउटा TB-001 ले पनि टापुको परिक्रमा गरेको थियो।

यसअघि अप्रिल ५ मा ताइवानका राष्ट्रपति साई इङ–वेन र अमेरिकी सदनका सभामुख केभिन म्याकार्थीबीच भेटवार्ता भएको थियो । यस क्रममा ताइवानका राष्ट्रपतिले आफ्नो टापु अन्तर्राष्ट्रिय मञ्चमा अलग्गै नरहेको बताएका थिए ।

यसै क्रममा उनले लोकतन्त्र खतरामा परेको पनि बताएका थिए । यस बैठकपछि चीनले उक्त टापुलाई सिल गर्ने प्रयास गरेको थियो। यसले आधिकारिक रूपमा दुई देशहरू बीचको आदानप्रदानको ह्यान्डलिङ समाप्त भएकाे हाे ।

चीनले ताइवानमाथि करिब ७० वर्ष शासन गरेको थियो । यति धेरै वर्ष शासन गरेपछि अहिले चीनले ताइवानलाई आफ्नो अंग मान्छ । त्यसैले यसलाई चिनियाँ पक्षबाट कब्जा गर्ने प्रयास भइरहेको छ । उल्लेखनीय कुरा के छ भने, ताइवानले आफूलाई सार्वभौमसत्ता सम्पन्न राज्य ठान्छ भने चीनले यसलाई आफ्नो देशबाट अलग्गिएको प्रान्तको रूपमा हेर्छ।

प्रकाशित मिति: २० बैशाख २०८०, बुधबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्