चीनले राेक्याे साजिदलाई विश्वव्यापी आतंकवादी घाेषणा गर्ने प्रस्ताव


 


एजेन्सी, असार १०
चीनले पाकिस्तानका लश्कर-ए-तैयबा आतंकवादी साजिद मिरलाई विश्वव्यापी आतंकवादी घोषणा गर्ने प्रस्तावलाई रोकेको छ।

साजिद सन् २००८ मा मुम्बईमा भएको २६/११ आक्रमणका मोस्ट वान्टेड हुन्। संयुक्त राष्ट्र संघको १२६७ अल कायदा प्रतिबन्ध समिति अन्तर्गत अमेरिकाले उनलाई विश्वव्यापी आतंकवादी घोषणा गर्ने प्रस्ताव गरेको थियो ।

भारत यसको सह-प्रस्तावक थियो तर चीनले प्रस्ताव विरुद्ध भिटो प्रयोग गर्यो। यदि यो प्रस्ताव पारित भएको भए साजिद मीरको सम्पत्ति रोक्का हुने थियो र त्यसपछि उनको स्वतन्त्र आवतजावतमा प्रतिबन्ध लाग्ने थियो । गत वर्ष सेप्टेम्बरमा चीनले लश्कर-ए-तैयबाका साजिद मिरलाई संयुक्त राष्ट्रसंघमा विश्वव्यापी आतंकवादी घोषणा गर्ने प्रस्तावलाई रोकेको थियो। योसँगै भारतले चीनको यो कदमप्रति कडा प्रतिक्रिया दिएको छ ।

भारतीय कूटनीतिज्ञ प्रकाश गुप्ताले भने,’यदि हामी छाेटाे भूराजनीतिक स्वार्थका लागि विश्वभर संयुक्त राष्ट्रसंघले प्रतिबन्ध लगाएका आतंकवादीलाई समात्न नसक्दा आतंकवादको चुनौतीसँग इमानदारीपूर्वक लड्ने राजनीतिक इच्छाशक्ति छैन।’

साजिद मीर पाकिस्तानको लश्कर-ए-तैयबाका खतरनाक आतंकवादी हुन्। यसलाई लश्कर नेता हाफिज सइदको नजिक मानिन्छ। यसले डेभिड कोलम्यान हेडलीसँग मिलेर मुम्बईमा आतंकवादी हमला गराउने योजना बनाएको थियो।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार आक्रमणमा उनको भूमिकाका कारण अमेरिकाले उनलाई ५० लाख डलर (करिब ४१ करोड रुपैयाँ) पुरस्कार घोषणा गरेको थियो । उनी अमेरिकी गुप्तचर एजेन्सी एफबीआईको वान्टेड लिस्टमा छन् ।

एफबीआईका अनुसार आतंकवादी साजिद मीर सन् २००१ देखि लश्कर–ए–तैयबाका लागि सक्रिय थिए । उनी आतंकवादी हमलाको अपरेटिभ म्यानेजर हुन्। उनले लश्करसँग मिलेर धेरै आतंकवादी हमलाको योजना बनाएका थिए ।

उनी २००६ देखि २०११ सम्म लश्करको बाह्य अपरेसनको इन्चार्ज थिइन्। २००८ र २००९ को बीचमा, उनले डेनमार्कको एक पत्रिकाका कर्मचारीहरू विरुद्ध आतंकवादी हमलाको योजना बनाए। उनीमाथि विदेशी सरकारी सम्पत्ति नष्ट गर्ने षड्यन्त्र गर्ने, सार्वजनिक स्थानमा बमको धम्की दिने, आतंकवादीहरूलाई सहयोग गर्ने र संयुक्त राज्य अमेरिका बाहिर एक नागरिकको हत्या गरेको आरोप पनि लगाइएको छ।

अक्टोबर २०२२ मा मुम्बईमा भएको UNSC बैठकमा भारतले साजिद मिरको अडियो प्ले गर्‍यो, जसमा उनले फोनमा चाबड हाउसमा उपस्थित आतंककारीहरूलाई निर्देशन दिइरहेका थिए।

पाकिस्तानको मिडिया रिपोर्टका अनुसार साजिद मिरलाई गत वर्ष पक्राउ गरिएको थियो । लाहोरको एक आतंकवाद विरोधी अदालतले आतंकवादीलाई आर्थिक सहयोग गरेको मुद्दामा १५ वर्षको जेल सजाय सुनाएको छ । उनी पाकिस्तानको जेलमा छन् ।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार पाकिस्तानले डिसेम्बर २०२१ मा साजिद मीरको मृत्यु भएको बताएको थियो तर पश्चिमी देशहरूले यसलाई स्वीकार गर्न अस्वीकार गरेका थिए। उनले पाकिस्तानलाई आफ्नो मृत्युको प्रमाण दिन आग्रह गरेका थिए । यसपछि अन्ततः २१ अप्रिल २०२२ मा पाकिस्तानले साजिद मिरमा रहेको स्वीकार गर्‍यो। उनलाई आतंकवादीलाई आर्थिक सहयोग गरेको आरोपमा पक्राउ गरिएको हो । यसपछि उनलाई १६ मे २०२२ मा दोषी ठहर गरिएको थियो । उनलाई लाहोरको लखपत जेलमा राखिएको दाबी गरिएको छ ।

चीनले आतंकवादीलाई बचाउन भिटो प्रयोग गरेको यो पहिलो पटक होइन। यसअघि उनले आतंकवादी मसूद अजहरका भाइ अबुल रउफ असगर र लश्कर-ए-तैयबा प्रमुख हाफिज सईदका छोरा तलहा सईदविरुद्ध ल्याइएको प्रस्तावलाई रोकेका थिए।

प्रकाशित मिति: १० असार २०८०, आइतबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्