Deshko News
१६ मंसिर २०८०, शनिबार

नाकाबन्दी प्रयोग गरेर बेइजिङद्वारा आक्रमण बिना ताइवानको सरकारलाई दबाब दिन प्रयास


 


वाशिंगटन, असार २५
चिनियाँ नौसेनाको आकारलाई औंल्याउँदै अमेरिकी नौसेनाका एक वरिष्ठ अधिकारीले ताइवानलाई चाहेको बेला घेर्न सक्ने बताएका छन्। यति मात्र होइन, कमाण्डरले यसबाट सम्पूर्ण विश्वसँग ताइवानको सम्पर्क टुट्न सक्ने डर पनि व्यक्त गरेका छन् ।

अमेरिकी सेभेन्थ फ्लीटका कमाण्डर भाइस एडमिरल कार्ल थोमसले भने कि चीनसँग धेरै ठूलो नौसेना छ र यदि उनीहरू ताइवानलाई धम्की दिन चाहन्छन् र यसको वरिपरि युद्धपोतहरू तैनाथ गर्न चाहन्छन् रिपोर्ट गरिएको छ । चीनसँग विश्वको सबैभन्दा ठूलो नौसेना छ। एक अनुमान अनुसार चिनियाँ नौसेनामा ४ सय युद्धपोत छन् । यसका बावजुद चीनले द्रुत गतिमा नयाँ र शक्तिशाली युद्धपोतहरू निर्माण गरिरहेको छ ।

भाइस एडमिरल कार्ल थोमसले द वाल स्ट्रीट जर्नलसँगको एक अन्तर्वार्तामा भने कि चीनले ताइवानमाथि आक्रमण गर्ने वा नाकाबन्दी गर्ने हो कि भनेर उनलाई थाहा छैन, तर उनीहरूले जे गरे पनि तयार रहनु उनीहरूको काम हो। उनले चीनले ताइवानसँगको मतभेद शान्तिपूर्ण रूपमा समाधान गर्ने आशा व्यक्त गरे। एडमिरल थोमसले भने कि यदि चीनले रोक्ने हो भने अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले हस्तक्षेप गर्न सक्छ। धेरै घातक नहुने काम गरेको खण्डमा नाकाबन्दी हुने उनको भनाइ छ । उनले भनेका छन् कि यसको अर्थ चीनले सर्वव्यापी आक्रमण नगर्ने हो।

चीनले गत वर्ष युद्धाभ्यास गरेर ताइवानलाई रोक्ने क्षमता देखाएको थियो। यसले ताइवानको लोकतान्त्रिक, स्वशासित टापुलाई आफ्नो क्षेत्रको भागको रूपमा हेर्छ। गत वर्ष अगस्टमा अमेरिकी सदनकी सभामुख न्यान्सी पेलोसीको ताइवान भ्रमणको प्रतिक्रियास्वरूप चीनले यो अभ्यास गरेको हो। युद्धाभ्यासहरू ताइवानलाई प्रभावकारी रूपमा घेरेर छवटा क्षेत्रहरूमा एकैसाथ भए। सैन्य विश्लेषकहरू भन्छन् कि नाकाबन्दी प्रयोग गरेर, बेइजिङले आक्रमण बिना ताइवानको सरकारलाई दबाब दिन प्रयास गर्न सक्छ।

प्रकाशित मिति: २५ असार २०८०, सोमबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्