Deshko News
१३ आश्विन २०८०, शनिबार

चीन-अस्ट्रेलिया सम्बन्ध अझै हुन सकेन नरमएजेन्सी । अस्ट्रेलियाको सरकारले बेइजिङसँगको सम्बन्ध सुधारको प्रयास गरे पनि चिनियाँ अराजकताका कारण सम्बन्ध सामान्य बन्न सकेको छैन। अस्ट्रेलियाका प्रधानमन्त्री एन्थोनी अल्बानीजले आफ्ना विदेश मन्त्री पेनी वोङ र रक्षा मन्त्री रिचर्ड मार्लेसको सहयोगमा दुवै देशबीचको गर्माएको सम्बन्धलाई सामान्य अवस्थामा ल्याउन पहलकदमी अघि बढाउने जिम्मा दिएका थिए।

अप्रिल २०२० मा तत्कालीन प्रधानमन्त्री स्कट मोरिसनले कोभिड-१९ को उत्पत्तिको बारेमा अनुसन्धानको लागि आह्वान गरेपछि चीन अष्ट्रेलियाविरूद्ध उग्र रूपमा बदलियो। त्यो वर्ष पछि सम्बन्ध समस्याग्रस्त बन्दै गएका थिए।

जब ‘१४ चिनियाँ गुनासोहरू’ को सूची आयो, त्यसमा अस्ट्रेलियाले हुवावेलाई यसको ५जी नेटवर्कबाट प्रतिबन्ध लगायो, अस्ट्रेलियाको महत्त्वपूर्ण पूर्वाधारमा चिनियाँ स्वामित्वमा प्रतिबन्ध, विदेशी हस्तक्षेप कानून, र अस्ट्रेलियाको जारी समर्थन समावेश थिए। क्यानबेरामा रहेको चिनियाँ दूतावासले अस्ट्रेलियाको निर्यातमा प्रतिबन्धहरूको व्यापक शृङ्खलाको तर्कको रूपमा एक स्वतन्त्र प्रेस नोट जारी गरेको थियो।

धेरै वर्ष पछि जहाँ क्यानबेराको कल बेइजिङमा अनुत्तरित भयो, अस्ट्रेलियाका सामानहरूमा अरबौँ प्रतिबन्धहरू लगाइयो, चीन भित्रका धेरै अस्ट्रेलियालीहरूलाई गिरफ्तार गरियो, र चिनियाँ राज्य मिडियाले अस्ट्रेलियालाई ‘चीनको जुत्ता मुनि च्युइंगम फसेको’ भनी वर्णन गरेको छ।

जुनमा सिंगापुरको साङ्ग्री-ला बैठकमा अल्बानीजले सहभागीहरूलाई भनेझैँ, संवाद कूटनीतिको ‘पहिलो र सबैभन्दा आधारभूत आधार’ भएको बताएका थिए। अल्बानीजले अस्ट्रेलिया र चीनबीच वर्षौँको ‘गहिरो रूपमा फ्रिज’ भएको सम्बन्धलाई ‘एक अर्कामा सबैभन्दा नराम्रो’ अवस्था सिर्जना गरेको बताएका थिए।

प्रकाशित मिति: ३० असार २०८०, शनिबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
           
सामाजिक संजालमा हामी
सूचना विभाग, दर्ता प्रमाणपत्र नं. ३८६/०७३-७४
सम्पर्क
देशको मिडिया प्रा.लि. काठमाडौँ, नेपाल
इमेलः [email protected]
सिधा सम्पर्क : ९८५२०५२२००
           
संस्थापक / प्रधान सम्पादक : ध्रुव सुबेदी
     
           
facebook
© 2023 Deshko News