चिनियाँ इन्जिनियरहरू पाकिस्तान छाडेर जान थालेपछि आश्वस्त पार्ने प्रयासमा प्रधानमन्त्री


 


काठमाडौं । विगत केही वर्षदेखि पाकिस्तानमा चिनियाँ नागरिकलाई निशाना बनाउने क्रम बढेको छ । भर्खरै भएको आक्रमणमा पाँच चिनियाँ इन्जिनियरको मृत्यु भएको थियो, त्यसपछि धेरै चिनियाँ नागरिकले पाकिस्तान छोड्ने योजना बनाएको खबर आएको छ। यस्तो अवस्थामा पाकिस्तानका प्रधानमन्त्री शाहबाज शरीफले आफ्नो सरकारले देशमा रहेका चिनियाँ नागरिकको कडा सुरक्षा सुनिश्चित गर्ने बताएका छन् ।

पाकिस्तानको खैबर पख्तुनख्वामा मंगलबार भएको आत्मघाती हमलामा पाँच चिनियाँ नागरिकको मृत्यु भएको छ । वास्तवमा, आत्मघाती हमलाकारीको गाडीले चिनियाँ इन्जिनियरहरूको काफिलालाई निशाना बनाएको थियो, जसमा पाँच चिनियाँ नागरिक र उनीहरूका पाकिस्तानी चालकको मृत्यु भएको थियो।

कोहिस्तानको दासु जलविद्युत आयोजना स्थलमा चिनियाँ इन्जिनियर र कामदारलाई सम्बोधन गर्दै शाहबाजले भने, ‘पाकिस्तान सरकारले तपाई र तपाईको परिवारलाई यहाँको उत्कृष्ट सुरक्षा प्रदान गर्न कुनै कसर बाँकी नराख्ने म तपाईलाई आश्वस्त पार्न चाहन्छु ।’

उनले गत मार्च २६ मा भएको घटनालाई पाठको रुपमा लिनका लागि दोषीलाई कडा भन्दा कडा सजाय दिने घोषणा गरे ताकि भविष्यमा यस्ता अपराध अरूले नगरुन् । चिनियाँ नागरिकमाथि भएको आक्रमणको सम्बन्धमा प्रहरीले घटनाका मुख्य योजनाकारसहित १२ जनालाई पक्राउ गरेको छ ।

यस आक्रमणको जिम्मेवारी अहिलेसम्म कसैले लिएको छैन । तर खैबर पख्तुनख्वाको आतंकवाद विरोधी विभागले प्रतिबन्धित तेहरिक-ए-तालिबान पाकिस्तानलाई आक्रमणको जिम्मेवार ठहर गरेको छ।

यस हमलालाई पाकिस्तानका शत्रुहरूको काम भन्दै प्रधानमन्त्री शाहबाज शरीफले यो आक्रमण पाकिस्तान र चीनबीचको मित्रता बिगार्न कुनै पनि मौका छोड्न नचाहनेहरूको कारबाही भएको बताए। किनभने पाकिस्तान र चीनबीचको मित्रता समयसँगै तीव्र रूपमा बलियो हुँदै गइरहेको छ ।

शाहबाजले दुई देशबीचको मित्रता बिगार्न नियतले निर्दोष चिनियाँ नागरिकको हत्या गर्नु कायरतापूर्ण कार्य भएको बताए । उनले घटनापछि चिनियाँ दूतावास पुगेर मृतकप्रति समवेदना प्रकट गरेको बताए । र यस घटनाको छानबिन गर्न संयुक्त अनुसन्धान टोली गठन गरिएको छ, जसले समयमै प्रतिवेदन दिनेछ ।

पाकिस्तानमा लामो समयदेखि चिनियाँ नागरिकलाई निशाना बनाइँदै आएको छ । यस्तो अवस्थामा चिनियाँ इन्जिनियरहरूले पाकिस्तान छोडेर स्वदेश फर्कने योजना बनाएको खबर आएको छ । डनको रिपोर्टका अनुसार यस हमलाका कारण चिनियाँ कम्पनीहरूले पाकिस्तानका तीन महत्वपूर्ण जलविद्युत आयोजना दासु बाँध, दियामेर-बाशा बाँध र तरबेला विस्तारको काम रोकेका छन्।

यो आक्रमणले चिन्ता बढाएको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । यस आक्रमणले पूर्वाधार परियोजनाहरू अवरुद्ध गर्नुका साथै पाकिस्तानमा काम गर्ने चिनियाँ नागरिकहरूको विश्वासलाई पनि ध्वस्त पारेको छ। सुरक्षा चिन्ताका कारण धेरै चिनियाँ नागरिकले पाकिस्तान छोड्न थालेका छन्।

प्रकाशित मिति: २१ चैत्र २०८०, बुधबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्