नेपाललाई अवैध सुन र नक्कली नोटको ट्रान्जिट बनाउँदै चिनियाँ र पाकिस्तानी नागरिक


 


काठमाडौँ । गत जनवरी २९ तारिखमा चिनियाँ नागरिक फाङ झेन्सानलाई नेपालको वीरगन्जबाट रक्सौल सीमा नजिकै आधिकारिक यात्रा कागजातहरू बिना भारत प्रवेश गर्ने प्रयास गर्दा अध्यागमन र एसएसबी अधिकारीहरूले रोकेका थिए ।

फाङ जिन जियाङका छोरा फाङ झेन्सान चीनको हेनान प्रान्तको योङक्सिङ सहरको लिउ फुचेङ गाउँका बासिन्दा हुन् र उनीसँग जनवरी १९, २०२० मा जारी गरिएको चिनियाँ राहदानी र नेपाली नागरिकता कार्ड रहेको पाइएको थियो।

चिनियाँ नयाँ वर्षको उत्सवमा सहभागी हुन उनी ९० दिने नेपाली भिसा लिएर २३ जनवरी २०२४ मा काठमाडौँ आइपुगेका थिए। चीनमा कृषि व्यवसायमा संलग्न भएको दाबी गर्दै फ्याङ जेनशानले आफू अनजानमा भारत पुगेको बताए ।

उनलाई हाल रक्सौलमा हिरासतमा राखेर थप अनुसन्धान भइरहेको छ। यो घटना यस्तै घटनाहरूको श्रृंखलासँग जोडिएको छ जसमा गत वर्ष भारतीय सुरक्षा एजेन्सीहरूले करिब २० चिनियाँ नागरिकलाई अवैध रूपमा प्रवेश गर्ने प्रयास गरेको आरोपमा पक्राउ गरेको थियो। जसले नेपाल र भारत दुवैको सुरक्षामा चिनियाँ नागरिकहरूबाट असर हुने चिन्ता बढाएको छ ।

त्यस्तै गत चैत ७ गते सुन तस्करी प्रकरणमा संलग्न दुई चिनियाँ नागरिकलाई नागरिकता दिने गरेको आरोपमा बागमती प्रदेश सचिवालयका अधिकृत रामचन्द्र अर्याल पक्राउ परेका थिए।

घुस लिएर यी व्यक्तिहरूले नेपाली नागरिकता कार्ड लिएको रिपोर्टले उत्तरी नेपालमा जनसांख्यिकीय परिवर्तन र नेपाली नागरिकहरूमा सम्भावित बेरोजगारीको डर पैदा गरेको छ। त्यस्तै ६ मार्च २०२४ मा नेपाल प्रहरीले पाकिस्तानी नागरिक शेरदाज खानलाई नक्कली थाई नोटको आरोपमा काठमाडौँबाट पक्राउ गरेको थियो।

यस घटनाले नेपाल र भारतमा नक्कली नोटको प्रचलनमा पाकिस्तानको संलग्नतालाई जोड दिन्छ। यस्तै गिरफ्तारीका अघिल्ला उदाहरणहरूले पाकिस्तान र नेपाल बीचको सिधा उडानहरूसँग सम्बन्धित जोखिमहरू संकेत गर्दछ।

चिनियाँ नागरिकले नेपाललाई सुन तस्करीका लागि शोषण गरिरहेका छन् भने पाकिस्तानले यसलाई नक्कली मुद्राको कारोबारको केन्द्र बनाउन चाहन्छ। यस विस्तारित जालले यस क्षेत्रको सुरक्षा र सीमापार सम्बन्धहरूमा घटनाहरू र तिनीहरूको प्रभावहरूको गहिरो बुझाइ प्रदान गर्दछ। अझ सीमामा बसेर अवैध कल सेन्टर संचालन गरेर चिनियाँ युवाहरुले आपराधिक गतिविधिलाई झन् तीव्र पारेको पाइएको छ ।

प्रकाशित मिति: २१ चैत्र २०८०, बुधबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्