तिब्बती युवालाई पीएलएले थाल्यो अनिवार्य सैन्य भर्ती, परिणाम भयानक


 


बेइजिङ । चिनियाँ सेनाको पिपुल्स लिबरेसन आर्मी (पीएलए) ले तिब्बतका युवाहरूका लागि अनिवार्य सैन्य सेवा शुरु गरेको छ। यसका दुई कारण हुन सक्छन् । पहिलो, तिनीहरूको उद्देश्य युवाहरूलाई तिनीहरूको परम्परागत जीवनशैलीबाट टाढा राखेर तिब्बती संस्कृतिलाई कमजोर बनाउने हो । यसले तिब्बतीहरूलाई प्रमुख हान चिनियाँ संस्कृति (सिनिकाइजेशन) मा आत्मसात् गर्ने चीनको लक्ष्यलाई अगाडि बढाउँछ।

दोस्रो, पीएलएले यी तिब्बती भर्तीहरूलाई भारतसँगको उच्च उचाइको सीमा क्षेत्रमा तैनाथ गर्ने आशा राखेको छ। यहाँ नियमित चिनियाँ सैनिकहरू प्रायः उचाइमा रोगको सिकार हुनेछन्। जबकि तिब्बतीहरू कठोर परिस्थितिहरूमा अभ्यस्त हुने हुँदा यस्तो तैनाथीको लागि उपयुक्त हुने गर्दछन्।

तिब्बतमा चिनियाँ सरकार, जनमुक्ति सेना (पीएलए) को निर्णयपछि सबै विद्यार्थीहरूले अब लगभग १३ वर्षको उमेर आठौँ कक्षादेखि सैन्य प्रशिक्षणमा भाग लिन आवश्यक छ। मिडिया रिपोर्टहरूका अनुसार यो नयाँ नियम अनिवार्य हुनेछ र यसको पालना गर्न अस्वीकार गर्दा छात्रवृत्ति, उच्च शिक्षाको अवसर र अन्य अनिर्दिष्ट लाभहरूमा पहुँच गुमाउनेछ ।

यस कार्यक्रमको उल्लेख गरिएको उद्देश्य युवाहरूको लागि सैन्य विकास पाठ्यक्रम भनिन्छ। युवा तिब्बती पुरुषहरूलाई सैन्य कौशलको लागि प्रशिक्षण दिनु हो। यी विद्यार्थीहरूलाई चीन र भारतबीचको विवादित लाइन अफ एक्चुअल कन्ट्रोल (एलएसी) मा तैनाथ गरिने सम्भावना छ।

चिनियाँ सरकारले सक्रिय रूपमा तिब्बतीहरूलाई जनमुक्ति सेना (पीएलए) मा भर्ती गरिरहेको छ। गत डिसेम्बरमा खम्बा काउन्टीको पीएलए भर्ती कार्यालयले घोषणा गर्‍यो कि तिब्बतीहरूले सेनामा आशाजनक क्यारियर बनाउन सक्छन्। भर्तीलाई प्रोत्साहित गर्न, उनले तिब्बती भर्तीहरूको लागि माथिल्लो उमेर सीमा २४ बाट २६ वर्षमा बढाए । थप रूपमा केही तिब्बती काउन्टीहरूमा पीएलए भर्ती केन्द्रहरूले युवा पुरुषहरूको डेटा सङ्कलन गरिरहेका छन्। जसको सुझावअनुसार चिनियाँ सरकारले सम्भावित तिब्बती आवेदकहरूको संख्यामा चासो राखेको छ।

चीनको जनमुक्ति सेना (पीएलए) ले दुईवटा मुख्य कारणले तिब्बतीहरूलाई भर्ती गर्छ। पहिलो, अनिवार्य सैन्य सेवाले पीएलएलाई तिब्बतीहरूलाई “चिनियाँ मूल्यहरू” सिकाएर चीनसँग एकीकरण प्रवर्द्धन गर्न अनुमति दिन्छ। यो किनभने धेरै तिब्बतीहरूले दशकौँ चिनियाँ शासनको बाबजुद आफ्नो परम्परालाई कायम राखेका छन्।

दोस्रो, पीएलएले उचाइमा राम्रो प्रदर्शन गर्न सक्ने सिपाहीहरू चाहन्छन्। भारतसँग लद्दाख संघर्षको क्रममा चीनको पूर्वी मैदानबाट धेरै पीएलए सैनिकहरू उचाइमा बिरामी परेका थिए। उच्च उचाइको वातावरणमा अभ्यस्त तिब्बती सैनिकहरूलाई महत्त्वपूर्ण फाइदा हुनेछ। यसले पूर्वी चीनको चुनौतीपूर्ण जलवायु क्षेत्रमा सेना तैनाथ गर्ने आवश्यकतालाई पनि कम गर्नेछ।

केही ऐतिहासिक सन्दर्भ यहाँ उपयोगी हुन सक्छ। सन् १९५० मा चाम्दोको युद्धमा तिब्बती सेनाको पराजय भयो र खाम प्रान्तका गभर्नर नगाबो नगावाङ जिग्मेले चिनियाँ जनमुक्ति सेना (पीएलए) समक्ष आत्मसमर्पण गरे। यो सैन्य धक्काले तिब्बतको स्थिति कमजोर बनायो र माओ त्सेतुङलाई दलाई लामाको सरकारलाई वार्तामा दबाब दिन बाटो खोल्यो।

यी वार्ताहरूले १७-बुँदे सम्झौताको परिणाम दिए। जसमा नागाबोले बेइजिङमा हस्ताक्षर गरे। महत्त्वपूर्ण रूपमा नागाबो त्यतिबेला युद्ध कैदी थियो र सम्झौताले चीनलाई ठूलो समर्थन गर्‍यो। पीएलएले यसको १७-बुँदे सम्झौतामध्ये पाँचौँ बुँदामा प्रमुखताका साथ उल्लेख गरेको थियो।

सम्झौताको धारा ५ मा तिब्बती सेनालाई क्रमशः चीनको राष्ट्रिय सेना पिपुल्स लिबरेसन आर्मी (पीएलए) मा समाहित गरिने उल्लेख छ। यद्यपि यस धाराको बाबजुद तिब्बती सेना सम्भवतः कहिल्यै पीएलएको हिस्सा बन्न सकेन । यो सम्भवतः “हान चाउभिनवाद” भन्ने मनोवृत्तिको कारणले भएको हो। जसले हान चिनियाँ जातिको श्रेष्ठतामा विश्वासलाई जनाउँछ । यो पूर्वाग्रहले तनाव सिर्जना गरेको हुनसक्छ र तिब्बती सेनाको पूर्ण एकीकरणलाई रोकेको हुन सक्छ।

१९८० को एक अवर्गीकृत सिआईए प्रतिवेदनले पिपुल्स लिबरेशन आर्मी (पीएलए) ले पहिले तिब्बतीहरूलाई किन भर्ती गरेन भनेर रिपोट प्रकाशन गरेको छ। “तिब्बतमा चिनियाँ व्यवसायिक बलको तैनातीमा गोप्य अध्ययन” शीर्षकको र तिब्बती अनुसन्धानकर्ता टाशी चुटरले लेखेको प्रतिवेदनले सन् १९८० भन्दा पहिले तिब्बती भर्तीहरू छनौट गर्ने मुख्य कारक सामाजिक वर्ग रहेको देखाएको छ।

धनी परिवारका छोराहरू, पूर्व कुलीनहरू, किसानहरू र चिनियाँ विरोधी विद्रोहमा संलग्न आफन्तहरूलाई पूर्ण रूपमा बहिष्कृत गरियो। असहमतिको इतिहास नभएका र राम्रो स्वास्थ्य भएका गरिब परिवारका युवाहरू मात्र पीएलएमा सामेल हुन योग्य थिए।

चेटरले रिपोर्ट गरे कि देङ सियाओपिङको “खुला नीति” ले चिनियाँ सेनामा तिब्बती भर्तीमा महत्त्वपूर्ण परिवर्तनहरू ल्यायो । पहिले, सामाजिक वर्गले कसलाई भर्ती गर्न सकिन्छ भनेर निर्धारण गर्यो। अब सबैलाई समान मानिन थालेको छ। शिक्षा एक उच्च प्राथमिकता थियो। कम्तीमा प्राथमिक विद्यालय शिक्षा आवश्यक थियो। थप रूपमा, तिब्बती भर्तीहरू र चिनियाँ प्रशिक्षकहरूबीच विगतमा समस्या निम्त्याउने भाषा अवरोध केही हदसम्म कम भयो।

चीनमा, सेनाले तिब्बती युवाहरूलाई जाडो महिनाहरूमा पीएलएमा भर्ती गर्छ। जब कृषि कार्य सुस्त हुन्छ। सामेल हुन, भर्तीहरू १८ वर्ष वा माथिको उमेर, कम्तिमा १५० सेन्टिमिटर अग्लो र कम्तिमा ४२.५ केजी तौल हुनुपर्छ। उनीहरुको सघन स्वास्थ्य परीक्षण पनि गर्नुपर्ने हुन्छ। परम्परागत रूपमा, भर्ती स्थानीय सैन्य कार्यालयहरूमा पुरानो सेवानिवृत्त अधिकारीहरूको नेतृत्वमा भएको थियो।

यी कार्यालयहरूले प्रति वर्ष लगभग २५०-३०० मानिसहरूलाई रोजगारी दिन्छ। यद्यपि हालैका वर्षहरुमा भर्तीको संख्या घट्दै गएको छ किनभने युवा तिब्बतीहरू उनीहरूको सेवा पछि भविष्यका अवसरहरूको अभावको कारण पीएलएमा सामेल हुन कम चासो देखाउँछन्।

सन् २०२१ को रिपोर्ट अनुसार चीनको सेनाले नयाँ मिलिशिया इकाइहरू सिर्जना गरिरहेको छ। यी मिलिसियाहरूले तिब्बत स्वायत्त क्षेत्रमा अवस्थित रणनीतिक रूपमा महत्त्वपूर्ण चुम्बी उपत्यकामा युवा तिब्बती पुरुषहरूलाई भर्ती गरे।

यो कदमलाई सेनामा तिब्बती भर्ती बढाउने चीनको प्रयासको एक भागको रूपमा हेरिएको थियो। विशेष गरी वास्तविक नियन्त्रण रेखा (एलएसी) मा भारतसँग जारी सीमा तनावको बीचमा। स्थितिसँग परिचित स्रोतहरू जसले गुमनाम रहन चाहन्थे गुप्तचर रिपोर्ट गरे कि कम्तीमा १०० तिब्बती युवाहरूको कम्तीमा दुई ब्याच भर्ती गरिएको थियो।

एउटा ब्याचले जनमुक्ति सेना (पीएलए) सँग तालिम पूरा गरी यादोङ, चिमा, रिनचेङगाङ, पीबी थाङ र फरीलगायत चुम्बी उपत्यकाका विभिन्न स्थानमा तैनाथ गरिएको थियो। स्रोतहरूले खुफिया रिपोर्टहरू र अवरोधित सञ्चारहरूलाई उद्धृत गर्दै थप भन्यो कि दोस्रो ब्याच फरीको पीएलए सुविधामा प्रशिक्षण लिइरहेको थियो।

चाखलाग्दो कुरा के छ भने यी मिलिसियाहरू कथित रूपमा त्यसबेला वर्दी वा र्‍याङ्क बिना सञ्चालन थिए।

रेडियो फ्री एसियाले अन्तर्वार्ता लिएका स्रोतहरूका अनुसार त्यतिबेला तिब्बती स्कूलका बालबालिकाहरूले गर्मीको बिदामा अनिवार्य सैन्य तालिमको सामना गर्नुपरेको थियो। चिनियाँ अधिकारीहरूको यो कदम तिब्बती संस्कृतिसँग बालबालिकाको सम्बन्धलाई कमजोर बनाउने प्रयास थियो। साथै, यसको उद्देश्य चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको विचारधारालाई युवाहरूमाझ अझ गहिरो रूपमा स्थापित गर्नु हो।

यो विशेष भर्ती अभियानले ल्हासा क्षेत्रका प्रत्येक घरपरिवारलाई मिलिसिया इकाइहरूको कोटासहित लक्षित गरेको देखिन्छ। मिडिया रिपोर्टहरूले “स्नो वुल्फ” र “स्नो फक्स” जस्ता नयाँ तिब्बती एकाइहरू उल्लेख गरेका छन् र तीमध्ये केही भर्तीहरू पहिले नै भारतको सीमा नजिकै तैनाथ भइसकेका छन् । तालिममा तिब्बती भिक्षुहरूको आशीर्वाद समावेश छ र चाखलाग्दो कुरा के छ भने पीएलए मिश्रित तिब्बती र हान सम्पदाका युवाहरूमा ध्यान केन्द्रित गरिरहेको छ।

चीन सरकारले तिब्बती बुद्ध धर्ममाथि आफ्नो पकड बलियो बनाएको छ। परम्परागत तिब्बती शिक्षाको केन्द्र भएका गुम्बाहरूमा अहिले यसलाई पढाउन निषेध गरिएको छ। यो सी चीनफिङको नेतृत्वमा रहेको चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीले तिब्बतीहरूलाई आत्मसात् गर्ने ठूलो योजनाको हिस्सा हो।

तिनीहरूको उद्देश्य धार्मिक प्रचलनहरू र सांस्कृतिक अभिव्यक्तिलाई दबाएर तिब्बती संस्कृति र परम्पराहरू, तिनीहरूको अद्वितीय भाषा सहित, मेटाउने हो। यो कुनै नौलो कुरा होइन। युवा तिब्बतीहरूको लागि विवादास्पद सैन्य प्रशिक्षण कार्यक्रम अर्को उदाहरण हो।

बाल्यकालदेखि नै बच्चाहरूलाई चिनियाँ भाषा, मूल्य र राष्ट्रवाद सिकाएर सीसीपीले तिब्बतको भविष्यलाई आफ्नो राजनीतिक एजेन्डाको सेवा गर्न ढाल्ने आशा राखेको छ। अन्ततः, यी नीतिहरूले तिब्बती सांस्कृतिक पहिचानलाई कमजोर बनाउने र चिनियाँ शासनको प्रतिरोधलाई अझ कठिन बनाउने उद्देश्य राखेका छन्।

तिब्बतमाथि नियन्त्रण कडा पार्न र यस क्षेत्रको पीएलएको बुझाइमा सुधार गर्न यो कदम हो भनी मानिसहरू विश्वास गर्छन्। भर्ती गरिएका तिब्बतीहरूलाई प्रचार उद्देश्यका लागि प्रयोग गर्न सकिन्छ। तिब्बतको बारेमा चिनियाँ सरकारको कथालाई बढावा दिन र सीमा क्षेत्रमा काम गर्न सकिन्छ।

यद्यपि केही तिब्बतीहरू पहिले नै सेनामा सेवा गरिरहेका छन्। तर चिनियाँ सरकारको अविश्वासका कारण उनीहरू उच्च पदमा पुग्न असम्भव छन् । भारतसँगको भावी अन्तरक्रियाका लागि सम्भावित परिणामहरू आउँदो वर्षले तिब्बतीहरूलाई सेनामा सामेल हुन अझ ठूलो दबाब देख्न सक्छ।

निष्कर्षमा चीनले तिब्बती युवाहरूलाई जबरजस्ती भर्ती गर्दा तिब्बती संस्कृति र स्वायत्ततालाई नष्ट गर्दै सैन्य उद्देश्यका लागि उनीहरूलाई शोषण गर्दछ। साँस्कृतिक दमन र भेदभावपूर्ण अभ्यासका युक्तिहरूसहित यी जबर्जस्ती उपायहरू मानवअधिकारको गम्भीर उल्लङ्घन हो ।

अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले चीनको दमनकारी कार्यको कडा निन्दा गर्नुपर्छ र तिब्बती पहिचान र स्वतन्त्रताको संरक्षणको वकालत गर्नुपर्छ। चीनको विनाशकारी एजेन्डाको प्रतिरोध गर्न र तिब्बती समुदायको अधिकारलाई कायम राख्न एकता र वकालतका प्रयासहरू महत्त्वपूर्ण छन् ।

प्रकाशित मिति: १४ बैशाख २०८१, शुक्रबार

प्रतिक्रिया दिनुहोस्