अमेरिकाले थप १४ चिनियाँ संस्थालाई कालोसूचीमा राख्योएजेन्सी, असार २७
उत्तरपश्चिम चीनको शिन्जियाङ उइगुर स्वायत्त क्षेत्रमा मानवअधिकार उल्लङ्घनको बारेमा अमेरिकाले शुक्रबार आफ्नो संस्थाको सूचीमा १४ चिनियाँ कम्पनीहरूलाई थपेको छ । चीनको परराष्ट्र मन्त्रालयले शुक्रबारको सुरुमा अमेरिकाको हस्तक्षेपको कडा विरोध जनायो।

अमेरिकी वाणिज्य विभागका अनुसार शुक्रबार कालोसूचीमा जम्मा ३४ वटा संस्था थपिएका थिए, जसमध्ये १४ चिनियाँ कम्पनीहरू हुन् । चीनले उइगर र अन्य मुस्लिम अल्पसङ्ख्यकहरूको बसोबास रहेको देशको उत्तर पश्चिमी क्षेत्र शिन्जियाङमा ‘मानवता विरोधी अपराधहरू’ गरिरहेको अमेरिकाले आरोप लगाउँदै आएको छ ।

१४ चिनियाँ कम्पनीहरूमध्धे चिनियाँ एकेडेमीको इलेक्ट्रोनिक्स र सूचना प्रविधि, शिन्जियाङ लिआन्हाइ चुआङी सूचना टेक्नोलोजी को, शेन्जेन कोब्बर सूचना प्रविधि, शिन्जियाङ सेलिङ सूचना प्रौद्योगिकी, बेइजिङ जेलिङ शान्तांग सूचना प्रौद्योगिकी, शेन्जेन हुआन्ताइ इंटेलिजेंट टेक्नोलोजी र चेङगु सिवु सुरक्षा प्रणाली गठबन्धन, मिडिया सामेल छन्।

अमेरिकी वाणिज्य विभागको एक विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘सैन्य आधुनिकीकरण कार्यक्रम’ लाई समर्थन गर्नका लागि अरु पाँच कम्पनी पनि थपिएको थियो। ‘चीनले आफ्ना कम्पनीहरूको वैधानिक चासोलाई दृढतापूर्वक जोगाउन र चीनको आन्तरिक मामिलामा हस्तक्षेप गर्ने अमेरिकी प्रयासहरूको प्रतिरोध गर्न सबै आवश्यक कदम चाल्नेछ’, चीनको विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता वाङ वेनबिनले अमेरिकी कदमको प्रतिक्रिया दिँदै भने।

अमेरिकी संस्थाको सूची मानव अधिकारको नाममा चीनमा केहि कम्पनीहरु र उद्योगहरुलाई दमन गर्न एक उपकरण हो, वाङले भने। यो एक त्यस्तो माध्यम हो जसद्वारा अमेरिकाले शिन्जियाङ क्षेत्रमा कहर खेलेको छ।’ यो पहिलो पटक होइन जब अमेरिकाले मानवअधिकार उल्लङ्घनको बारेमा चिनियाँ कम्पनीहरूलाई लक्षित गरेको छ।

चीनले बारम्बार अमेरिकाको शिन्जियाङका आधारहीन आरोपहरूको कडा विरोध गरेको छ। जूनको अन्तमा चिनियाँ विदेश मन्त्रालयले मानवअधिकार उल्लङ्घनको आरोपलाई ‘शताब्दीको झूट’ भनेको थियो ।

ग्लोबल टाइम्सका अनुसार अमेरिकी सूचीले त्यस्ता कम्पनीहरूको निर्यात र व्यापार प्रतिबन्ध लगाउँदछ। सूचीमा संस्थाहरूलाई अमेरिकासँग व्यापार सम्बन्ध राख्न प्रतिबन्धित गरिनेछ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
           
सामाजिक संजालमा हामी
सूचना विभाग, दर्ता प्रमाणपत्र नं. ३८६/०७३-७४
सम्पर्क
देशको मिडिया प्रा.लि. काठमाडौँ, नेपाल
इमेलः [email protected]
फोन : ०१-४१०७६६६
           
संस्थापक / प्रधान सम्पादक : ध्रुब सुबेदी
     
           
facebook
© 2022 Deshko News