मेडिकल कलेजः सरकारी अब्बल कि निजी ? यस्तो छ अवस्थाकाठमाडौं, साउन ८
थप मेडिकल कलेज खोल्नेरनखोल्ने विषय हाल भएका निजी मेडिकल कलेजमा पढेका विद्यार्थीको अवस्था हेर्दा पनि स्पष्ट हुन्छ । यही अवस्थामा थप मेडिकल कलेज खोले काउन्सिलको परीक्षामा विद्यार्थीको पास दर थप निराशाजनक हुने छ ।

निजीको तुलनामा सरकारी मेडिकल कलेजमा अध्ययन गर्ने विद्यार्थीको पासदर राम्रो देखिन्छ । बिपी कोइराला स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान र आइओएममा अध्ययन गर्ने विद्यार्थीले सैद्धान्तिक र प्रयोगात्मक कक्षाको बढी अवसर पाउँछन् ।

सरकारी मेडिकल कलेजमा पढेका विद्यार्थीले इमर्जेन्सी, ओपिडी, वार्डमा जहाँ गए पनि निरन्तर बिरामी हेरिरहेका हुन्छन् । जति बिरामी हेर्छन्, पढ्छन्, अनुगमन गर्छन् त्यसका साथै विशेषज्ञ चिकित्सकको कुरा सुन्छन् ।

त्यस्ता विद्यार्थीले धेरै ज्ञान हासिल गरिसकेका हुन्छन् । तर, निजी मेडिकल कलेजमा पूर्वाधार, प्राध्यापन समूह र उपकरणको स्थिति नाजुक छ । त्यसैले अभिभावकको पैसा त लगानी हुन्छ, विद्यार्थीले सिक्न पाउँदैनन् । त्यसैले, अहिले विद्यार्थी मात्र होइन, भोलि बिरामी ठगिन्छन् ।

कलेज खोल्ने, तर त्यसले कस्तो पढाइरहेको छ भनेर अनुगमन गर्ने क्षमता हामीसँग छैन । अहिले खडेबाबाबाट सतर्क भएका छौँ, तर बिरामी नै नभएका कारण विद्यार्थीको शिक्षण सिकाइमा समस्या छ । त्यसैले कलेज होइन, गुणस्तर बढाउनुपर्ने देखिएको छ । नयाँ पत्रिकामा खबर छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्
           
सामाजिक संजालमा हामी
सूचना विभाग, दर्ता प्रमाणपत्र नं. ३८६/०७३-७४
सम्पर्क
देशको मिडिया प्रा.लि. काठमाडौँ, नेपाल
इमेलः [email protected]
फोन : ०१-४१०७६६६
           
संस्थापक / प्रधान सम्पादक : ध्रुब सुबेदी
     
           
facebook
© 2021 Deshko News